بخش های ویژه

حق العمل کار گمرکی

با توجه به پیشرفتهایی که در تجارت خارجی بوجود آمده، لازمه پوشش فاصله ای که بین گمرک و صاحبان کالا هست، حق العمل کاری ترخیص کار است .
حق العمل کار به فردی میگویند که از سمت شخصی دیگر تجارت و یا ترخیص کالا را انجام می دهد و کارمزد خود را دریافت میکند. مشابه این عمل در ترخیص کالا نیز وجود دارد.
البته حق العمل کاری با وکالت ونمایندگی متفاوت است زیرا در این دو مورد فرد مشخص است که از سمت چه شخصی کار دنبال می شود اما در حق العمل کاری حتی این امکان هست که فروشنده کالا نداند که با چه کسی معامله کرده و حق العمل کار طرف حساب او می باشد که بابت این کار کارمزد خود را دریافت میکند. مصداق این عمل در گمرک رایج نیست چون گمرک صاحبان کالا را با  کارت بازرگانی شناسایی می کنند.
ترخیص کالا با مجوز کانون پرورشفکری کودکان و نوجوانان کشور

برای واردات اسباب بازی نیاز به مجوزی داریم که باید از سوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان صادر شود، واحد های صدور مجوز اسباب بازی در تهران ،خوزستان، بوشهر و هرمزگان قراردارند و دبیر خانه شورای نظارت بر اسباب بازی با شرکت بازرسی ناظران دقیق آرمان قراردادی بسته است  و ارائه بازرسی را به این سازمان محول کرده است.نکته هایی درمورد ترخیص کالا

برای ترخیص کالا باید توجه کرد کالاهایی که ترخیص قطعی نشده اند به گمرک فرستاده نشود گمرک بعد از دریافت اسناد ترخیص کالا به تشخیص کارت بازرگانی و هویت بازگانی میپردازد و در مرحله بعد ترخیص کالا به تشخیص نمایندگان قانونی انجام میشود .
مزایای ترخیص کالا از گمرک
صرف وقت کمتر
کاهش هزینه
اطمینان خاطر
کاهش درگیری با گمرک
 
ترخیص کالاتوصیف ترخیص کالا

ترخیص کالا در به معنی آماده کردن و ارائه مدارک و سند هایی از جمله مجوزات لازم و کافی جهت ترخیص کالا نظیر مجوز های ترخیص کالا مثل مجوز وزارت ارشاد و کانون پرورش فکری ، مجوز سازمان انرژی اتمی میباشد البته مجوز ترخیص کالا به کالاهایی که با ناوگان غیر ایرانی حمل و نقل میشود تعلق میکیرد و همچنین ترخیص کالا شامل حمل و ارسال کالا به مقصد نهایی درون مرزی میباشد، ترخیص کالا معمولا در گمرکات بنادر و مناطق آزاد و یا فرودگاه ها انجام میشود.

ترخیص کالاترخیص کالا هایی که از طریق اینترنت خریداری شده

ترخیص کالاهایی که از طریق اینترنت خریداری شده و از طریق پست وارد کشور میشوند , کارت بازرگانی و مجوزهای مقرر در جدول مقررات صادرات و واردات برای ورود به کشور لازم ندارند ولی کالاهایی که ورود آنها از نظر شرعی ممنوع است , شامل این حکم نمیشوند.

در این قانون برایمان تصریح شده است که برای حمایت از تولیدات داخلی تمام کالاهایی که از طریق اینترنت خریده میشوند توسط پست وارد کشور میشوند مشمول قانون مذکور نمیشوندو مشمول مقررات تجاری میشوند.
در صورتی هم که صاحب کالا ثابت کند که کالا جنبه تجاری ندارد شامل پرداخت حقوق و عوارض گمرکی نمیشوندو ترخیص کالا قطعی است

 


ترخیص کالا, ترخیص کالای تجاری, ترخیص کالا از گمرک تهران, ترخیص کالای اینترنتیده اصل تجارت

برای راه بابی به اهداف ده اصل وجود دارد که باید از انها پیروی کنیم:
1.ایجاد کردن فرصت برای برای شرکت های دارای سود اوری کم
2.پاسخگویی و صادق بودن
3.عدالت در تجارت
4.استفاده نکردن از نیروی کم سن و سال و کار زوری(اجباری)
5.دادن هزینه های لازمه در ترخیص کالا و یا ترخیص خودرو
6.بین کارکنان زن و مرد تبعیضی قائل نشود
7.فراهم کردن شرایط کاری متفاوت و خوب
8.ظرفیت سازی
9.داشتن و اموزش دادن اصل تجارت در ترخیص کالا یا ترخیص خودرو
10.محافظت از محیط زیست 
ترخیص کالا, ترخیص خودروارزش گمرکی

درامر ترخیص کالا هزینه حمل و نقل و بقیه هزینه هایی که به آن کالا تا زمان خروج از محدوده گمرکی تعلق میگیرد و از روی اسناد تسلیمی و سیاهه شخص صادر کننده مشخص میشود را ارزش گمرکی میگویند. و در صورتی که اسناد ارائه نشوند و یا ارزش اظهار شده نا متناسب باشد ارزش گمرکی ترخیص کالا ی صادراتی برحسب قیمت عمده فروشی آن کالا در بازار داخلی و هزینه هایی که تا خروج ان کالا از قلمرو گمرکی به آن تعلق میگیرد تعیین میشود.

ارزش گمرکی, ترخیص کالا, ترخیص کالا از گمرک, ترخیص کالای تجاریورود موقت کالا

 

در بحث ترخیص کالا و یا واردات و صادرات کالا به موضوع ورود موقت میرسیم .ورود موقت به پروسه ای گمرکی میگویند که کالا بدون پرداخت حقوق ورودی عوارض به قصد خروج دوباره در مدتی معین وارد قلمرو گمرکی میشود و شامل سه نوع ورود موقت میشود:
1.ورود موقت کالا برای تعمیر و یا بسته بندی و تولید
2.ورود موقت کالا برای شرکت در نمایشگاه
3.ورود موقت خودرو ها

 

ترخیص کالا, ترخیص خودرو, ورود موقت کالاتخصص ترخیص کالا از گمرک

تخصص ترخیص کالا از گمرک
گمركات اختصاصی آرايشی و بهداشت نيز آبادان، اروميه، اصفهان، قزوين، امانات پستی، بازرگان، جلفا، سهلان، سرخس، شيراز، تهران، سلفچگان، مشهد، سيرجان، بندر امام(ره)، انزلي، بوشهر، خرمشهر، باهنر، شهيدرجايي، قشم، چابهار، فرودگاه امام خميني(ره)، پيام هستند.
گمرکات تخصصی به گمرکاتی گفته می شود که می بایستی کالا در آن گمرکات ترخیص شود و در صورتی که کالا به گمرکاتی غیر از گمرکات تخصصی بارنامه با انبار شده باشد می بایستی برای اظهار به گمرکات تخصصی ترانزیت گردد.

ترخیص کالا از گمرک, ترخیص کالابه چه کسی حق العمل کار میگویند؟

به چه کسی حق العمل کار میگویند؟

به شخصی میگویند که کالای دیگران را با استفاده از وکالت ترخیص میکند

حق العمل کار حتما باید برای ترخیص کالا دارای کارت بازرگانی باشد و این امر دارای شرایط زیر است:

-طابعیت از ایران

-بالای بیست و پنج سال سن داشته باشد

-نداشتن سو سابقه

-داشتن دیپلم و دز صورت بالاتر بودن مدرک بهتر بودن شرایط

-کارمند دولتی باشد

-قبول شدن ائین نامه گمرکی 

ترخیص کالاکالای متروک چیست؟

در گمرک و در امر ترخیص کالا مانند دیگر مشاغل اصطلاحاتی وجود دارد که یکی از آنها کالای متروک است ،
کالای متروک چیست؟
برای مثال شما کالایی در گمرک دارید و برای ترخیص کالا خود نمیروید و یا با تاخیر به سراغ کارهای ترخیص کالا ی خود میروید در این صورت اگر تاخیر از 4 ماه بیشتر شود کالای مذکور متروکه میشود ولی اگر صاحب کالا برای عدم مراجعه و ترخیص کالا ی خود تقاضای زمان بیشتری برای ترخیص کالا از گمرک کند میتواند 4 ماه را تمدید کند.
در صورت متروکه شدن کالا نیز  با ارائه سند و عذر موجه و تنظیم درخواست میتواند کالای خودرا ترخیص کند
ترخیص کالا, ترخیص خودرو از گمرک, ترخیص کالا از گمرک, ترخیص, ترخیص کالا از گمرک تهرانتشریفات کالاهای خاص

 بعضی از کالاهای خاص تشریفات گمرکیشان برای امر ترخیص کالا فقط در گمرکات خاص خود انجام میشود بعنوان مثال :

کالایی مانند فرش منحصرا در گمرکات مهرآباد،شیراز،کرمان،کرمانشاه،مشهد و غرب تهران

پسته در گمرکات غرب تهران،مهرآبادو کرمان

پوست و روده سالامبور فقط در گمرک جنوب تهران و در آخر زعفران در گمرکات مهرآباد و مشهد تشریفاتشان برای ترخیص کالا انجام میشود.

ترخیص کالا, ترخیص کالا از گمرک, ترخیص, ترخیص کالا از گمرک تهراندر قوانین ترخیص کالا واردات و صادرات کالا بخش بندی دارد

برپایه قوانین واردات و صادرات کالا ،کالا های وارداتی و صادراتی برای ترخیص کالا به 3 بخش کالای مجاز ، کالای مشروط ، و کالای ممنوع  تقسیم میشوند
کالاهای مجاز به کالاهایی گفته میشوند که در امر ترخیص کالا نیازی به مجوز ندارند
کالایی را هم که صادر کردن ویا وارد کردن آن با مجوز های مربوطه مجاز است را کالای مشروط میگویند و درآخر کالاهای ممنوع کالاهایی هستند صادر و یا وارد کردن آن در شرع اسلامی ویا قانونی ممنوع است
ترخیص کالا از گمرک, ترخیص کالا, ترخیص خودرو, مراحل ترخیص کالاترخیص کالا

در تمام دنیا شما برای وارد کردن یک کالا به داخل یک کشور باید مجوز رسمی دولت آن کشور را داشته باشید که به آن ترخیص کالا میگویند ترخیص کالا به عهده سازمانی به نام گمرک است .گمرک از سالهای خیلی قبل وجود داشته است ، شما برای ترخیص کالای خود از گمرک یا به عبارتی وارد ویا خارج کردن به یک شرکت معتبر نیازمندید
ما با کمال افتخار اماده همکاری با شما عزیزان میباشیم. ترخیص کالا از گمرک, ترخیص کالا, ترخیص کالا از گمرک تهران, ترخیصترخیص کالا به معنای چیست؟

ترخیص کالادر ایران به معنای فراهم آوری و ارائه اسناد و مدارکی از جمله مجوزهای ملزوم جهت ترخیص کالا همچونمجوزهای ترخیص کالامانند مجوز استاندارد کالا، مجوز بهداشت کالا، مجوز وزارت ارشاد و کانون پرورش فکری کودکان، مجوز سازمان انرژی اتمی، مجوز وزارت ارتباطات و مخابرات، مجوز مبارزه با مواد مخدر، مجوز قرنطینه مرزی و مجوز قرنطینه نباتی و البته مجوز وزارت راه که به کلیه کالاهایی که با ناوگان غیر ایرانی به حمل و نقل بین المللی خود پرداخته باشند (شامل 10% کرایه حمل کالا) تعلق می گیرد را شامل می شود

ترخیص کالا, ترخیص کالا از گمرک, ترخیص کالا از گمرک تهران, ترخیصاصطلاحات بازرگانی ترخیص کالا از گمرک

اصطلاحات بازرگانی ترخیص کالا از گمرک
ارزش كالای صادراتی در گمرك
هر كالايی كه به عنوان صادرات به گمرك اظهار می شود صرف نظر از قيمتی كه طبق قرارداد برای آن تعيين شده به طور كلي فارغ از ارزش كالا در خارج دارای قيمتی است كه قبلا توسط مرجع رسمی دولتی تعيين شده و به صورت فهرست قيمت های صادراتی در اختيار گمرك, بانك و ساير سازمان ها قرار مي گيرد.
بنابراین صادر كنندگان به اين قيمت ها دسترسي دارند و الزاما اظهارنامه هاي صادراتي نيز بايد با همين ارزش ها تقويم شود. نحوه قيمت گذاري كالاهاي صادراتي و الزام كليه صادركنندگان به رعايت آن براي اين است كه اولا صادركننده اگر مجاز به اظهار قيمت كالايي كه صادر مي كند به دلخواه باشد، قطعا براي يك نوع كالا قيمت هاي مختلف به گمرك اظهار مي شود و به اين ترتيب چنانچه قرار بر اخذ تعهد ارزي يا اخذ ماليات يا حتي تهيه آمار بازرگاني باشد، هيچ كدام از اين منظورها درست برآورده نخواهد شد.
ارزش كالاي ورودي در گمرك(ارزش گمركي)
ارزش كالاي ورودي در گمرك در همه موارد عبارت است از بهاي سيف CIF (بهاي خريد كالا در مبدا به اضافه هزينه بيمه و حمل و نقل و باربندي) و كليه هزينه هاي مربوط به افتتاح اعتبار يا واريز بروات و همچنين حق استفاده از امتياز نقشه, مدل و علامت گذاري بازرگاني و ساير حقوق مشابه مربوط به كالا و ساير هزينه هايي كه به آن كالا تا ورود به اولين دفتر گمركي تعلق مي گيرد كه از روي سياهه خريد يا ساير اسناد تسليمي صاحب كالا تعيين و براساس نرخ ارز و برابري هاي اعلام شده از طرف بانك مركزي ايران در روز تسليم اظهار نامه خواهد بود.
اصطلاحات بازرگانی ترخیص کالا از گمرک, ترخیص کالا از گمرک, ترخیص کالاترخیص کالا از گمرک در ایران

ترخیص کالا از گمرک در ایران
ترخیص کالا در ایران به مفهوم آماده سازی و ارائه اسناد و مدارکی از جمله مجوزات لازم جهت ترخیص کالا می باشد. مجوزات استاندارد، بهداشت، وزارت ارشاد و کانون پرورش فکری کودکان، سازمان انرژی اتمی، وزارت ارتباطات و مخابرات، مبارزه با مواد مخدر، قرنطینه مرزی و قرنطینه نباتی و هر مجوز الزامی دیگری و البته مجوز وزارت راه که به کلیه کالاهایی که با ناوگان غیر ایرانی به حمل و نقل بین‌المللی خود مبادرت کرده اند تعلق می گیرد که خود شامل پرداخت هزینه 10% کرایه حمل کالا می باشد.
ترخیص کالا همچنین شامل حمل و ارسال کالا به مقصد نهایی درون مرزی می باشد. بسیاری از ترخیص کار ان در حوزه هایی چون صنایع فلزی، شیمیایی و ماشین آلات و مواد اولیه به تخصص رسیده اند. ترخیص کاران معمولاً در گمرکات بنادر و فرودگاه ها و یا مناطق آزاد متمرکز و مستقر می شوند.


ترخیص کالا از گمرک در ایران, ترخیص کالا, ترخیص کالا از گمرکتشریفات ترخیص کالا از گمرک

تشریفات ترخیص کالا از گمرک و یا ترخیص یک فرایند است که توسط ترخیص کار به عنوان نماینده ی قانونی صاحب کالا در گمرک جهت صادرات و یا واردات کالا صورت می گیرد و در طی آن کالا پس از انجام تشریفات گمرکی مربوط از اماکن گمرکی خارج می گردد. فرایند ترخیص کالا شامل آماده سازی و ثبت اسناد به صورت فیزیکی یا الکترونیک و محاسبه هزینه ها شامل مالیات، سود بازرگانی و حقوق گمرکی و دیگر تسهیلات ارائه شده به واردکنندگان و صادرکنندگان می باشد.
پس از رسیدن محمولات توسط حمل کننده کالا به گمرک ، کالا در انبار قرار می گیرد. با ارسال اسناد توسط فروشنده و دریافت اسناد توسط خریدار امکان دریافت قبض انبار و ترخیصیه کالا از شرکت حمل کننده توسط ترخیص کار به عنوان نماینده صاحب کالا ایجاد می شود. قبل از حضور در گمرک باید تشریفات قبل از اظهار صورت بگیرد و پس از ورود اطلاعات به سامانه گمرک از طریق درگاه اینترنتی ترخیص کار به همراه اسناد کامل و وکالت نامه قانونی در گمرک حاضر می شود و از این پس تشریفات گمرکی شکل می گیرد. نوع تشریفات گمرکی با توجه به اهداف واردات کالا و صادرات کالا و نوع رویه گمرکی متفاوت است.
 
ترخیص کالا از گمرک, ترخیص کالامعنی ترخیص کالا از گمرک

معنی ترخیص کالا از گمرک 
عمل روشن و آشکار کردن یا باز کردن، پاکسازی (رجوع شود به: clear)، فاصله ی بین وسیله ی نقلیه و سقف پل یا تونل و غیره، فاصله ی ایمنی بین بخش های متحرک ماشین و غیره، حد مجاز، خطای مجاز، اجازه، صلاحیت، جواز یا تاییدیه رسمی (که به شخص اجازه می دهد به اسناد محرمانه دسترسی داشته و یا در طرح ها یا مذاکرات محرمانه شرکت کند)، پروانه ی دولتی، (جواز اداره ی گمرک که به کشتی اجازه ورود به بندرگاه و خروج از آن را می دهد) پروانه ی گمرکی (papers clearance هم می گویند)، ترخیص، واریزی، پروانه ی ترک بندر، (هواپیمایی) اجازه ی برج مراقبت (برای پرواز یا فرود و غیره)، (بانکداری) تسویه ی دیون و دعاوی و وصول چک و غیره (در دفتر پایاپای یا موسسه ی تهاتری)، برداشتن مانع، گواهینامه یاکاغذ دال بر پاکی وبی عیبی، ترخیص کالا از گمرک
ترخیص کالا از گمرک, ترخیص کالاهدف کلی گمرک برای ترخیص کالا

شرکت گمرکی بتونه خودشو بکشه بالا اگه بتونه درامد خیلی بالایی هم براشون داره کلا ترخیص کالا چه برای وارد کردن چه صادر کردن توسط گمرک تو چرخه اقتصاد  سهم زیادی داره  مثلا تو ایران بخوام مثال بزنیم اولین کالای صادراتی ما مواد پترو شیمیه چون تو این مورد ایران توان تولید بالایی داره.
مثلا  هدف کلی گمرک برای ترخیص کالا محافظت از اقتصاد و شغله حتی باعث ترقی و پیشرفت سطح علمی میشه مثلا وقتی ی کالا یا حتی مواد خام صنعتی خریدارای خوبی داره تو کشورای دیگه کشور صادر کننده سعی میکنه کالای مرغوب تر تولید کنه این یعنی بکار گیری علم و پروش افرار لایق و کار امد.
ترخیص کالاپیشینه اقتصاد

ترخیص کالا نه تنها باعث پیشرفت اقتصاد کشور میشود بلکه باعث ترقی و پیشرفت سطح علمی میشه مثلا وقتی ی کالا یا حتی مواد خام صنعتی خریدارای خوبی داره تو کشورای دیگه کشور صادر کننده سعی میکنه کالای مرغوب تر تولید کنه این یعنی بکار گیری علم و پروش افرار لایق و کار امد.
ترخیص کالا از گمرک برای وارد کردن اجناسی مانند خوراکیها,شیرینیجات,لوازم خانگی,قطعات خودرو و ...
شغل زیباییست زیرا با این کار اقتصاد کشور روبه رشد میشود و بیشتر مردم با این کار میتوانند به خواسته های خود برسند

ترخیص کالاترخیص کالا از مرز مهران

خروجی مهران از فعالترین مرزهای رسمی ایران است که نزدیکی به شهرهای مذهبی کشور عراق این مرز را به یکی از مهم‌ترین کانون‌های آمد و شد زائران و صدور کالا به کشور عراق تبدیل کرده است.مرز مهران در سال ۱۳۸۲ با پیشنهاد وزارت امور خارجه کشور از سوی سازمان ملل متحد به عنوان مرز بین‌المللی شناخته شد.
 
ترخیص کلییه کالاهای مجاز از مرز مهران-پرویزخان-شلمچه و.....به کشور عراق با کمترین قیمت

شرکت مرشد سامان با کادر مجرب وسابقه ده سال فعالیت صادرات و واردات به کشور عراق آماده پذیرش کلییه کالاها ودستگاه های صنعتی وارداتی به کشور عراق میباشد

شرکت مرشد سامان آماده پذیرش نمایندگی رسمی از شرکتها تجاری،پیمانکاران،وتجار محترم برای ترخیص کلییه کالاهای مجاز با تعرفها دولتی به کشور عراق از مرز مهران ودیگر مرزهای عراق میباشد
ترخیص کالاپیشینه ی گمرگ

پیشینه ی گمرگ به ۵۰ یا صدسال پیش برنمیگرده  بلکه قرن هاست  کشورها برای جابجایی کالاهاشون  ازش بهره میگرفتن  حدود ۶یا ۷ سال طول میکشه ک ی شرکت گمرکی بتونه خودشو بکشه بالا اگه بتونه درامد خیلی بالایی هم براشون داره کلا ترخیص کالا چه برای وارد کردن چه صادر کردن توسط گمرک تو چرخه اقتصاد  سهم زیادی داره  مثلا تو ایران بخوام مثال بزنیم اولین کالای صادراتی ما مواد پترو شیمیه چون تو این مورد ایران توان تولید بالایی داره یا گاز و حتی مواد خوراکی .... ترخیص کالاهدف کلی گمرک برای ترخیص کالا

هدف کلی گمرک برای ترخیص کالا
محافظت از اقتصاد و شغله حتی باعث ترقی و پیشرفت سطح علمی میشه مثلا وقتی ی کالا یا حتی مواد خام صنعتی خریدارای خوبی داره تو کشورای دیگه کشور صادر کننده سعی میکنه کالای مرغوب تر تولید کنه این یعنی بکار گیری علم و پروش افرار لایق و کار امد
ترخیص کالامضرات ترخیص کالا

ترخیص کالا علاوه بر فوایدش مضراتی هم داره اگه عاملین گمرکی اگاهی نسبت ب مسئولیتشون نداشته باشه خیلی راحت برای کسب درامد میتونن قوانین گمرکی و دور بزنن و کالایی رو وارد کنن ک خود کشور توان ساخت اونو داره این کار یعنی ضرر اقتصادی   و خوابیدن چرخه اقتصادی ... و فرو رفتن مملکت در رکودبازرسی کالای وارداتی در زمان ترخیص کالا

در امر واردات کالا و ترخیص کالا شرکت های بازرسی کالا باید حضوری پررنگ داشته باشند این شرکت عملیاتی نظیر بازرسی برای تعیین کیفیت کالا و کمیت کالا انجام میدهند .
شرکت های بازرسی باید رازدار و امانتدار باشند در ارائه گزارش فنی دقیق و همچنین دارای صلاحیت فنی و علمی نیز باشند 
قلمرو گمرکی

هرکشور دارای قلمرو جغرافیایی است که  انجام امور ترخیص کالا در ان محدوده ملزم به رعایت امور گمرکی است که به آن محدوده قلمرو گمرکی میگویند. 

ترخیص کالا از گمرک, ترخیص کار گمرک, ترخیصترخیصیه چیست؟

سندی است مبنی بر تسویه صاحب کالا برای ترخیص کالا هایشان از گمرک با شرکت حمل که توسط شرکت حمل و نقل صادر میگردد
و پس از صدور این سند صاحب کالا  میتواند به گمرک مراجعه کند جهت تشریفات گمرکی و امور ترخیص کالا. 

ترخیص کالا از گمرک, ترخیص کالا, ترخیص خودرو, ترخیص کار گمرکی, ترخیص کالا از مرزهای دریایی, ترخیص خودرو از مرز های هواییترخیص کالای صادراتی

کالاهای صادراتی هم نیاز به ترخیص دارند ، صادرات به معنی 
خارج کردن کالا از کشور است که که دارای دو نوع موقت و قطعی است .
منظور از صادرات موقت یعنی فروش کالای مذکور در خارج از مرزهای کشور
 و صادرات قطعی معاف  از پرداخت حقوق گمرکی و سود های بازرگانی است و 
فقط شامل هزینه های گمرکی اعم از تخلیه و بارگیری و آزمایش کالا و تعرفه بندی است نکات مهم ترخیص کالا

نکات مهم ترخیص کالا  
ترخیص کالا از گمرک برای وارد کردن اجناسی مانند خوراکیها,شیرینیجات,لوازم خانگی,قطعات خودرو و ...شغل زیباییست
زیرا با این کار اقتصاد کشور روبه رشد میشود و بیشتر مردم با این کار میتوانند به خواسته های خود برسند.
ترخیص کالا, اقتصاد, ترخیص کالا از گمرک, ترخیص خودرو از گمرک, ترخیص کارمراحل ترخیص کالا از گمرک

ترخیص کالا از گمرک مراحلی را شامل است اعم از
1.تنظیم کردن اظهار نامه مالیاتی که شامل نوع کالا، کمبت کالا،علامت تجاری،مدل،ارزش ،فنی میباشد
2.تحویل فاکتور ،پکینگ لیست ،مانیفست،بارنامه و گواهی بهداشت
3.بررسی کردن مطابقت وتعیین کردن ارزیاب
4.ارزیابی کردن و کنترل کردن کالای مذکور با اسناد و مدارک وصادر کردن صورتحساب
5.پرداخت وجهی به حساب سازمان منطقه آزاد کیش و دریافت کردن رسید آن
6.صادر شدن پروانه ترخیص
7.کنترل کردن نهایی و اخذ مجوز بارگیری و  صادر شدن بیجک خروج از گمرک
ترخیص کالا از گمرک, ترخیص کالای تجاری, ترخیص خودرو از گمرک, ترخیص کالا از گمرک تهرانمراحل ترخيص كالا

مراحل ترخيص كالا
 
1.تنظیم پرونده اطلاعاتی مثل نوع کالا،علامت تجاری ،مدل،جنس و ارزش و وزن کالا.
2.تحویل فاکتور،پکینک لیست،مانفست ،بارنامه و گواهی بهداشت.
3.ارزیابی کالا.
4.پرداخت صورت حساب به سازمان ترخیص کننده.
5.صادر کردن پروانه بهداشت. ترخيص كالاترخيص كالا از مرز شلمچه ایران

ترخيص كالا از مرز شلمچه ایران
موقعیت جغرافیائی
شلمچه در شمال غربی شهر خرم‌شهر قرار گرفته و میان خرم‌شهر و شلمچه شهر تازه‌ای به نام مقاومت و روستایی به نام پل نو قرار گرفته‌است. شلمچه از شمال به حسینیه از جنوب به اروندرود، از سوی خاور به خرم‌شهر و از سوی باختر به خط مرزی ایران - عراق محدود می‌شود. منطقه‌ای در آن سوی مرز در خاک عراق نیز نام شلمچه بر خود دارد ..
موقعیت تجاری
منطقه مرزی شلمچه از راهبردی ترین مرزهای صادراتی بین ایران و عراق میباشد ، که از همه لحاظ مناسب صادرات میباشد . از مهمترین عواملی که نقش این مرز را نسبت به سایر مرزها پررنگ میکند ؛ میتوان به 1- نزدیکی با مهمترین استان عراق یعنی بصره میباشد 2- امنیت بالای جنوب عراق 3- همزیستی و همزبانی مردم جنوب دو کشور میباشد .
ترخیص کالا
ترخیص کالا کلییه کالاهای مجاز از مرز شلمچه به کشور عراق با کمترین قیمتشرکت نجمه تجارت با کادر مجرب وسابقه 5 سال فعالیت صادرات و واردات به کشور عراق آماده پذیرش کلییه کالاها ودستگاه های صنعتی وارداتی به کشور عراق میباشد


ترخيص كالاترخیص کالا در کمترین زمان

 ترخیص کالا در کمترین زمان ممکن و با کمترین قیمت تمام شده
 
بارگیری از درب کارخانه تا تحویل درب انبار یا محل شما 
 
 ترخیص کالا کلیه مواد اولیه و تجهیزات نیر فطعات و لوازم مربوط به کارخانجات ، تولیدی ها
لوازم مربوط به ساختمان (کاغذ دیواری - پارکت - یراق آلات نرده و پروفیل های آلومینیومی - درب ضد سرقت...
لوازم مربوط به انواع خودرو (لوازم موتوری - لوازم جلوبندی - لوازم تزئینی - لوازم بدنه - ...
لوازم آسانسور (موتور آسانسور - درب آسانسور - ریل آسانسور - کابل آسانسور - ...
انواع لوازم الکترونیکی (پرینتر و مواد مصرفی آنها - تجهیزات شبکه و کامپیوتر
ترخیص کالاترخیص کالا از گمرک جمهوری اسلامی ایران

زمانی که شما کالایی برای ورود یا خروج از کشور دارید باید کالای مذکور را به کمرگ اظهار کرده و پس از آزاد سازی آن برای وارد کننده یا صادر کننده کالا مورد استفاده قرار بگیرد.
که به این پروسه ترخیص کالا از گمرک میگویند.
ترخیص کالا از گمرک نیز دارای مراحلی است که شامل آزاد سازی ، ثبت اسناد (فیزیکی و الکترونیک )محاسبه و پرداخت مالیات ، ماخذ تعرفه گمرکی ،حقوق گمرکی و تسهیلات ارائه شده توسط دولت به وارد کنندگان و صادرکنندگان و سود بازرگانی میباشد.
صادرات کالای قطعی

صادرات کالا یعنی جابجایی و ترخیص کالا از جایی به جای دیگر که ممکن است به داخل یا خارج کشور باشد
در صادرات قطعی کالا برای فروش به خارج از کشور ترخیص کار گمرکی صورت میگیرد.
در صادرات قطعی فقط هزینه های گمرکی از جمله تخلیه و بارگیری و ازمایش کالا صورت میگیرد و از پرداخت حقوق گمرکی معاف است.
ترخیص کار گمرکی, ترخیص کالاانجام تشريفات ترخيص كالاهاي وارداتي

انجام تشريفات ترخيص كالاهاي وارداتي و همچنين صدور كالا از كشور بر اساس قانون امور گمركي و آئين نامه اجرائي آن منوط به تنظيم اظهار نامه گمركي و تسليم آن به گمرك مي‌باشد. معقوله ترخیص کالا به قدری تخصصی است که عدم آگاهی به آن میتواند خساراتی جبران ناپذیر به بازرگان وارد نماید. ترخیص کار گمرکات کسی است که بتواند تشریفات گمرکی کالا متعلق به شخص دیگری را به وکالت از طرف آن شخص یا به وکالت از طرف حق العمل کار انجام دهد.
انجام تشریفات ترخیص کالا و واردات از چین ، ترکیه و دبی و سایر نقاط دنیا و همچنین صدور کالا از کشور براساس قانون امور گمرکی و آئین نامه اجرائی آن جهت ترخیص کالا منوط به تنظیم اظهارنامه گمرکی و تسلیم آن به گمرک است. اظهار کننده موظف است اسناد لازم را از قبیل سیاهه خرید، گواهی مبدأ، اسناد بانکی و سایر مجوزهای مورد نیاز جهتترخیص کالا از گمرک را که مقررات و قوانین مربوطه تعیین نموده است به اظهارنامه منضم نماید.
براساس قانون مقررات ترخیص کالا و واردات و صادرات کالا های وارداتی و صادراتی به سه گروه زیر تقسیم گردیده است :
۱- کالای مجاز : کالایی است که صدور یا ورود آن با رعایت ضوابط نیاز به کسب مجوز ندارد.
۲- کالای مشروط : کالایی است که صدور یا ورود آن با کسب مجوزهای مربوطه امکان‌پذیر می‌شود.
۳- کالای ممنوع : کالایی است که صدور یا ورود آن به موجب شرع مقدس اسلام و یا به موجب قانون ممنوع می‌باشد.
ترخيص كالاهاي وارداتي, ترخیص کارترخیص کالا از گمرک با قیمت مناسب

ترخیص کالا از گمرک با قیمت مناسب توسط گروه اویژه ترخیص انجام می گیرد. برای اشنایی با خدمات ترخیص کالا از گمرک با قیمت مناسب در تهران به شعب ما مراجعه کنید.

تمامی ترخیص کالا از گمرک با قیمت مناسب در اویژه ترخیص توسط کارشناسان مجرب و دوره دیده صورت می گیرد. به شکلی که در جای دیگر خدمات ترخیص کالا از گمرک با قیمت مناسب را به این شیوه نخواهید دید.

 

ترخیص کالا از گمرک با قیمت مناسب یکی از خدماتی است که تمامی وارد کننده های اجناس در تمامی شهر ها به دنبال آن هستند و بنابراین باید در مورد شرکت های ارائه دهنده خدمات ترخیص کالا از گمرک با قیمت مناسب تحقیق کافی و لازم را به عمل بیاورید.

ترخیص کالا از گمرک با قیمت مناسب, ترخیص کالا, ترخیص کالا از گمرک, ترخیصترخیص کالا توسط ترخیص کار

ترخیص کالا توسط ترخیص کار
ترخیص کار گمرک
ترخیص کالا از گمرک لازم به ذکر است ترخیص کالا برای صاحبان کالاهای وارداتی از چین و سایر کشورها ی صادر کننده بسیار وقت گیر و پُر هزینه بوده و نیازمند روابط و دانستنی های روز  این رشته ی  کاری را دارد.لذا در این جا دارد برای آشنایی  بیشتر شما  با مراحل آن،اشاره ای به این موارد  داشته باشیم تا شما عزیزان بتوانید با داشتن این اطلاعات و همچنین با دانلود کتاب مقررات  صادرات و واردات از وب سایت ما،هزینه ها و تعرفه های کالای خود را به صورت تقریبی محاسبه کرده و با داشتن اطلاعات روز در زمینه ترخیص کالای خود این فعالیت را آغاز نمایید.
ترخیص کار گمرک, ترخیص کار, ترخیص کالا از گمرکترخیص کالا از گمرک تهران


اگر می خواهید در تهران کار ترخیص کالا از گمرکرا انجام دهید، با تیم اویژه ترخیص اشنا شوید.این تیم تمای خدمات ترخیص کالا از گمرکرا به صورت کامل از صفر تا صد پروژه انجام می دهد.
هر شخص یا شرکتی که قصد ترخیص کالا از گمرکتهران یا شهرهای دیگر را داشته باشد ،و بخواهد کالاهای واردشده خود را از گمرکبیرون بیاورد، به ناچار باید به یکی ازشرکت های خدمات ترخیص کالا از گمرک مراجعه کند.
پس بهترین روش برای اطلاع از خدمات ترخیص کالااز گمرک اویژه ترخیص تماس با کارشناسان اویژه ترخیص است.
[/code] ترخیص کالا از گمرک تهران, ترخیص کالا, ترخیص کالا از گمرکگمرك زير نظر چه سازماني است

گمرك زير نظر چه سازماني است و چه وظيفه اي دارد ؟
وارد كنندگان كالا  و ترخیص کاران براي ترخيص بيشتر به چه واحدهاي در گمرك مراجعه مي كنند؟
قبل از مراجعه به گمرك بايد چه مداركي براي ترخيص به همراه وارد كننده باشد؟
تعرفه هاي گمركي براي كالاها در سال 95 چقدر است و از كجا مي توان آنها را بدست آورد؟
موارد استفاده از كارت بازرگاني در گمرك كجاست ؟
مبناي ارزش گذاري كالاها در گمرك فاكتور فروشنده است يا ارزش گذاري گمرك بر كالا ؟
هزينه هاي گمركي بر اساس چه نرخ ارز محاسبه مي گردد ؟
ماليات بر واردات براي وارد كننده چقدر است ؟
هزينه هاي ترخيص كالا شامل چه مواردي است و چقدر مي باشد ؟
كالاهاي ممنوع براي ترخيص كالا از گمرك كدامند ؟  
مجوز ترخيص كالا و مجوز ورود كالا چه تفاوتي با يكديگر دارند ؟
آيا مي توان براي ترخيص كالا از حق العمل كار استفاده نمود شرايط آن چيست؟
13-  اختلاف بين گمرك و وارد كننده چگونه رفع مي گردد ؟
14-  فرايند الكترونيكي ترخيص كالا از گمرك چگونه است ( از اسفندماه 91 ) 

15- فرایند کامل ترانزیت کانتینر در گمرک ( مراحل بطور کامل بصورت عملی )

خریدار باید حدود بازرسی را به اطلاع فروشنده یا سازنده کالا رسانیده و موافقت ایشان را برای انجام بازرسی جلب نماید. در صورت عدم موافقت فروشنده از این بابت هیچگونه مسئولیتی متوجه شرکت بازرسی نمی باشد. بازرسی کالا می تواند بر اساس حدود بازرسی تعیین شده در محل تولید، بسته بندی، انبار فروشنده، گمرک یا بندر مبداء، در گمرک یا بندر مقصد انجام شود. 
خریدار باید حدود بازرسی را به اطلاع فروشنده یا سازنده کالا رسانیده و موافقت ایشان را برای انجام بازرسی جلب نماید. در صورت عدم موافقت فروشنده از این بابت هیچگونه مسئولیتی متوجه شرکت بازرسی نمی باشد. بازرسی کالا می تواند بر اساس حدود بازرسی تعیین شده در محل تولید، بسته بندی، انبار فروشنده، گمرک یا بندر مبداء، در گمرک یا بندر مقصد انجام شود. 
 اقدامات ضروری برای ایمنی بازرس کالا توسط فروشنده به عمل خواهد آمد و هر گونه خطر به اطلاع شرکت بازرسی کالا خواهد رسید. هرگونه مدارک و اسناد مد نظر خریدار برای انجام بازرسی ( از جمله بروشور، نقشه، مشخصات فنی و غیره ) باید حداقل دو هفته قبل از انجام بازرسی کالا مستقیماً توسط خریدار یا نماینده وی به شرکت بازرسی کننده کالا تحویل گردد. چنانچه اینگونه مدارک به موقع توسط خریدار تحویل شرکت بازرسی کننده کالا نشود، این مدارک ملاک انجام بازرسی قرار نگرفته و شرکت بازرسی مسئولیتی در برابر آن نخواهد داشت.
 گواهینامه بازرسی کالا پس از صدور به ذینفع اعتبار اسنادی تحویل می گردد مگر آنکه نحوه دیگری در اعتبار اسنادی یا قرارداد خرید تعیین شده باشد.
 در صورت حساس بودن نوع بسته بندی، مشخصات شفاف و دقیق بسته بندی مورد قبول فروشنده باید در مدارک خرید ذکر گردد. در غیر اینصورت استانداردها و عرف جاری سازنده یا فروشنده ملاک انجام بازرسی کالا خواهد بود.

 شرکت بازرسی کننده کالا و بازرسان آن دارای شخصیت مستقل بوده و خریدار، فروشنده، بانک و یا هر شخص حقیقی و حقوقی دیگر نمی توانند شرکت بازرسی کننده کالا را مگر به حکم قانونی در مورد صدور و یا عدم صدور گواهینامه منع یا مجبور نمایند.
  شرکت بازرسی کالا موظف است کار بازرسی که به آن داده شده را با دقت و مهارت لازم انجام دهد. در صورت بروز هرگونه اختلاف، طرفین باید از طریق مذاکره نسبت به حل و فصل اختلاف فی‌ما‌بین اقدام کنند در غیر اینصورت مراجع قانونی در کشور باید رسیدگی نمایند.

بازرسی پیش از حمل کالا  یا PSI یکی از مرسوم ترین بازرسی های کالا به حساب می آید، در این روش کشور مقصد به وسیله شرکت های بازرسی کالا به عنوان شخص ثالث، کالای وارداتی را پیش از حمل مورد بازرسی قرار می دهند. لیست شرکت های مورد تایید سازمان استاندارد جهت بازرسی کالای تاجران واردات کالا ارائه شده و دائما نیز به روزرسانی می شود. بازرسی آن دسته از کالاهای وارداتی شامل استاندارد اجباری بر اساس روش های سازمان استاندارد صورت گرفته و گواهی COI مربوطه ارائه خواهد شد این اقدام یک گام اساسی در جهت ترخیص کالای استاندارد اجباری به حساب می آید، البته سازمان های بازرسی بین المللی از خدمات دیگری چون بازرسی کالا حین ساخت و بازرسی نظارت بر حمل و بارگیری کالا و نظارت بر تخلیه کالا (استریپ کالا و استافینگ کالا) نیز می شود.  البته شرکت های بازرسی کالا در جهت منافع تاجران و واردکنندگان کالا به بازرسی تعیین ارزش و تایید پروفرما و بررسی اصیل بودن فروشنده نیز می پردازند که این نوع بازرسی خود از دید بانک برای انجام عملیات اعتباری در حجم وسیع ضروری می باشد.
ترخيص كالا از گمرك, ترخیص کاران, حق العمل كار, ترخیص کالاویدیو ترخیص کالا از گمرک 2

ویدیو ترخیص کالا از گمرک 2
http://www.aparat.com/v/9dqFi
ترخیص کالا از گمرکترخیص کار کالا در تهران

برای ترخیص کار کالا در تهران با ما تماس بگیرید. معمولا ترخیص کالای وارداتی توسط افرادی غیر از صاحبان کالا که اصطلاحا به آنها "ترخیص کار" می گویند، انجام می شود. برای کسی که برای اولین بار می خواهد کالایی را ترخیص کند، اینکار بسیار وقت گیر و پیچیده است و نیاز به تجربیات قبلی و آشنایی با مراحل کار در گمرکات کشور دارد. ترخیص کالا از گمرک در تهران

برای ترخیص کالا از گمرک در تهران با ما تماس بگیرید. معمولا ترخیص کالای وارداتی توسط افرادی غیر از صاحبان کالا که اصطلاحا به آنها "ترخیص کار" می گویند، انجام می شود. برای کسی که برای اولین بار می خواهد کالایی را ترخیص کند، اینکار بسیار وقت گیر و پیچیده است و نیاز به تجربیات قبلی و آشنایی با مراحل کار در گمرکات کشور دارد. ترخیص کالا در تهران

برای ترخیص کالا در تهران با ما تماس بگیرید. معمولا ترخیص کالای وارداتی توسط افرادی غیر از صاحبان کالا که اصطلاحا به آنها "ترخیص کار" می گویند، انجام می شود. برای کسی که برای اولین بار می خواهد کالایی را ترخیص کند، اینکار بسیار وقت گیر و پیچیده است و نیاز به تجربیات قبلی و آشنایی با مراحل کار در گمرکات کشور دارد. شرکت ترخیص کالا از گمرک تهران

برای شرکت ترخیص کالا از گمرک تهران با ما تماس بگیرید. معمولا ترخیص کالای وارداتی توسط افرادی غیر از صاحبان کالا که اصطلاحا به آنها "ترخیص کار" می گویند، انجام می شود. برای کسی که برای اولین بار می خواهد کالایی را ترخیص کند، اینکار بسیار وقت گیر و پیچیده است و نیاز به تجربیات قبلی و آشنایی با مراحل کار در گمرکات کشور دارد. شرکت ترخیص کالا تهران

برای شرکت ترخیص کالا تهران با ما تماس بگیرید. معمولا ترخیص کالای وارداتی توسط افرادی غیر از صاحبان کالا که اصطلاحا به آنها "ترخیص کار" می گویند، انجام می شود. برای کسی که برای اولین بار می خواهد کالایی را ترخیص کند، اینکار بسیار وقت گیر و پیچیده است و نیاز به تجربیات قبلی و آشنایی با مراحل کار در گمرکات کشور دارد. ترخیص کار کالا از گمرک تهران

برای ترخیص کار کالا از گمرک تهران با ما تماس بگیرید. معمولا ترخیص کالای وارداتی توسط افرادی غیر از صاحبان کالا که اصطلاحا به آنها "ترخیص کار" می گویند، انجام می شود. برای کسی که برای اولین بار می خواهد کالایی را ترخیص کند، اینکار بسیار وقت گیر و پیچیده است و نیاز به تجربیات قبلی و آشنایی با مراحل کار در گمرکات کشور دارد. ترخیص کار کالا تهران

برای ترخیص کار کالا تهران با ما تماس بگیرید. معمولا ترخیص کالای وارداتی توسط افرادی غیر از صاحبان کالا که اصطلاحا به آنها "ترخیص کار" می گویند، انجام می شود. برای کسی که برای اولین بار می خواهد کالایی را ترخیص کند، اینکار بسیار وقت گیر و پیچیده است و نیاز به تجربیات قبلی و آشنایی با مراحل کار در گمرکات کشور دارد. ترخیص کالا از گمرک تهران

برای ترخیص کالا از گمرک تهران با ما تماس بگیرید. معمولا ترخیص کالای وارداتی توسط افرادی غیر از صاحبان کالا که اصطلاحا به آنها "ترخیص کار" می گویند، انجام می شود. برای کسی که برای اولین بار می خواهد کالایی را ترخیص کند، اینکار بسیار وقت گیر و پیچیده است و نیاز به تجربیات قبلی و آشنایی با مراحل کار در گمرکات کشور دارد. ترخیص کالا تهران

برای ترخیص کالا تهران با ما تماس بگیرید. معمولا ترخیص کالای وارداتی توسط افرادی غیر از صاحبان کالا که اصطلاحا به آنها "ترخیص کار" می گویند، انجام می شود. برای کسی که برای اولین بار می خواهد کالایی را ترخیص کند، اینکار بسیار وقت گیر و پیچیده است و نیاز به تجربیات قبلی و آشنایی با مراحل کار در گمرکات کشور دارد. ترخیص کار کالا

برای ترخیص کار کالا با ما تماس بگیرید. معمولا ترخیص کالای وارداتی توسط افرادی غیر از صاحبان کالا که اصطلاحا به آنها "ترخیص کار" می گویند، انجام می شود. برای کسی که برای اولین بار می خواهد کالایی را ترخیص کند، اینکار بسیار وقت گیر و پیچیده است و نیاز به تجربیات قبلی و آشنایی با مراحل کار در گمرکات کشور دارد. شرکت ترخیص کالا

برای شرکت ترخیص کالا با ما تماس بگیرید. معمولا ترخیص کالای وارداتی توسط افرادی غیر از صاحبان کالا که اصطلاحا به آنها "ترخیص کار" می گویند، انجام می شود. برای کسی که برای اولین بار می خواهد کالایی را ترخیص کند، اینکار بسیار وقت گیر و پیچیده است و نیاز به تجربیات قبلی و آشنایی با مراحل کار در گمرکات کشور دارد. ترخیص کار کالا از گمرک

برای ترخیص کار کالا از گمرک با ما تماس بگیرید. معمولا ترخیص کالای وارداتی توسط افرادی غیر از صاحبان کالا که اصطلاحا به آنها "ترخیص کار" می گویند، انجام می شود. برای کسی که برای اولین بار می خواهد کالایی را ترخیص کند، اینکار بسیار وقت گیر و پیچیده است و نیاز به تجربیات قبلی و آشنایی با مراحل کار در گمرکات کشور دارد. شرکت ترخیص کالا از گمرک

برای شرکت ترخیص کالا از گمرک با ما تماس بگیرید. معمولا ترخیص کالای وارداتی توسط افرادی غیر از صاحبان کالا که اصطلاحا به آنها "ترخیص کار" می گویند، انجام می شود. برای کسی که برای اولین بار می خواهد کالایی را ترخیص کند، اینکار بسیار وقت گیر و پیچیده است و نیاز به تجربیات قبلی و آشنایی با مراحل کار در گمرکات کشور دارد. ترخیص کالا از گمرک

برای ترخیص کالا از گمرک با ما تماس بگیرید. معمولا ترخیص کالای وارداتی توسط افرادی غیر از صاحبان کالا که اصطلاحا به آنها "ترخیص کار" می گویند، انجام می شود. برای کسی که برای اولین بار می خواهد کالایی را ترخیص کند، اینکار بسیار وقت گیر و پیچیده است و نیاز به تجربیات قبلی و آشنایی با مراحل کار در گمرکات کشور دارد. ویدیو 2 ترخیص کالا از گمرک

<!-- .h_iframe-aparat_embed_frame{position:relative;} .h_iframe-aparat_embed_frame .ratio {display:block;width:100%;height:auto;} .h_iframe-aparat_embed_frame iframe {position:absolute;top:0;left:0;width:100%; height:100%;} -->ترخیص کالا و شرح مراحل

ترخیص کالا و شرح مراحل در اینجا سعی دارم شما را با مراحل ترخیص کالا در گمرک و مدارک مورد نیاز برای این کار آشنا کنم. همانطور که می دانید معمولا ترخیص کالای وارداتی توسط افرادی غیر از صاحبان کالا که اصطلاحا به آنها "ترخیص کار" می گویند، انجام می شود. برای کسی که برای اولین بار می خواهد کالایی را ترخیص کند، اینکار بسیار وقت گیر و پیچیده است و نیاز به تجربیات قبلی و آشنایی با مراحل کار در گمرکات کشور دارد. در ادامه می توانید فهرست مبادی گمرکات کشور بر اساس نوع وظايف و رويه هاي گمركی را مشاهده کنید.
مدارک مورد نیاز برای ترخیص کالا
پس از دریافت ثبت سفارش از وزارت بازرگانی می بایست نسبت به تنظیم مدارک اقدام نمود . مدارک برای ترخیص کالا به سه دسته تقسیم بندی می شوند:
دسته اول : مدارک مربوط به کالا
که شامل موارد ذیل است :
1- ترخیصیه
2- قبض انبار
3- بارنامه
4- پیش فاکتور یا پروفرما اینویس
5- فاکتور
6- گواهی مبدا
7- ثبت سفارش بازرگانی
8- بیمه نامه در صورت وجود
دسته دوم مدارک مربوط به صاحب کالا
که شامل موارد ذیل است :
1- اصل کارت بازرگانی (برای احراز در گمرکات در مراجعه نخست)
2- اصل کارت ملی (برای احراز در گمرکات در مراجعه نخست)
3- کپی تمامی صفحه های کارت بازرگانی
4- کپی صفحه کارت ملی مربوط به صاحب کالا (برای احراز در گمرکات در مراجعه نخست)
 
دسته سوم مدارک مربوط به نماینده صاحب کالا
که شامل موارد ذیل است :
1- اصل و کپی کارت ملی (برای احراز در گمرکات در مراجعه نخست)
2-اصل و کپی وکالت نامه محضری (برای احراز در گمرکات در مراجعه نخست)
3-اصل و کپی معرفی نامه برای گمرک مربوطه (برای احراز در گمرکات در مراجعه نخست)
4- کپی وکالت
5-کپی معرفی نامه
6-کپی دفترچه بیمه
 
مراحل ترخیص
۱- دريافت اطلاعات از اظهار کننده
ابتدا در بار اول می بایستی نسبت به کدینگ اقدام نمود . بدین شکل که به بخش کدینگ مراجعه کرده و با ارائه مدارک مربوط به صاحب کالا و نماینده قانونی او که در بالا ذکر شده نسبت به تکمیل فرمهای مربوطه (فرم الف-ب-ج) و امضاء های لازمه و احراز مدارک در سیستم کدینگ گمرکات نماینده تعریف شود .
در این صورت دو کد به نماینده ابلاغ می گردد که کد اول یک کد نه رقمی مربوط به شرکت مربوطه بوده و کد دوم همان شماره ملی فرد نماینده صاحب کالا می باشد .
تمامی مدارک مربوط به صاحب کالا و وکیل قانونی صاحب کالا در این مرحله احراز گردیده و به مهر "احراز شد" می بایستی ممهور گردد .
صاحب کالا یا نماینده قانونی وی به بخش (ورود اطلاعات ) مراجعه وبا در یافت فرم اولیه اظهار نامه مبادرت به ارائه اطلاعات در خواستی در متن و ظهر اظهار نامه‌ می نماید ، معمولاً اظهار نامه در داخل شرکت تکمیل می گردد و فقط نرخ تعرفه از گمرک و یا سایت گمرک استعلام می گردد.(توضیح : نرخ ارز هر هفته توسط گمرک اعلام می گردد و تا پایان هفته معتبر است . آن دسته از ارز هایی که نرخ آنها از طریق سایت اینترنتی گمرک ایران اعلام نمی شود ، از طریق گمرک قابل پیگیری است و معمولاً تمامی ازرهای رایج جهان در سالن اصلی گمرک بر روی برد مخصوص الصاق می گردد) . پس از تکمیل اظهار نامه اولیه و تحویل آن به قسمت ورود اطلاعات اظهارنامه وارد سیستم می شود‏.
قابل ذکر است که اظهار کننده می بایست ارزش کالا و وجوهی را که خود محاسبه نموده به تفکیک در ظهر اظهار نامه مربوط به وارد کننده درج نماید که طبعأ ین ارقام باید با ارقام محاسبه شده بوسیله کامپیوتر یکسان باشد . پس از ورود اطلاعات وهمچنین ورود هزینه های متعلقه به کالا، کاربراظهار نامه موجود در سیستم را از طریق رایانه خود و رایانه مرکزی کنترل و پس از اخذ تائیدیه ، نسبت به ذخیره نمودن اظهارنامه در رایانه کاربر و رایانه مرکزی اقدام می نمید (شماره ذخیره محلی توسط کاربر در قسمت بالای اظهار نامه یادداشت می شود )رایانه مرکزی ضمن ذخیره نمودن اظهارنامه (شماره ذخیره در سرور ) را در خانه شماره 7درج می کند.
در مراحل مختلف انجام تشریفات گمرگی، اظهار نامه توسط این شماره عطف و کد اظهار کننده فراخوانی وعملیات لازم بر روی آن انجام می گیرد. پس از پایان مراحل مذکور،اظهار نامه چاپ و به ضمیمه اظهار نامه دستی به صاحب کالا یا نمینده قانونی وی تحویل داده می شود تا پس از مقابله وکنترل امضاء نماید.
پس از تحویل اظهار نامه چاپی می بایستی اصل اظهار نامه کامپیوتری و پیش نویس دستی اظهار نامه در زیر آن ضمیمه شده و در بالای مدارک مربوط به کالا قرار گیرد .
(چنانچه در این مرحله مغایرتی مشاهده شود، کاربر توسط شماره ذخیره محلی، اظهار نامه را فراخوانی ونسبت به اصلاح آن اقدام وپس از کنترل محلی وکنترل با سرور، اظهار نامه قبلی را از رایانه محلی خود حذف واظهار نامه جدید اصلاح شده را جایگزین آن میکند. سیستم به این اظهار نامه جدید شماره عطف جدیدی اختصاص خواهد داد.)
پس از این مرحله می بایستی مدارک لاک و مهر شود . به این شکل که به قسمت لاک و مهر مراجعه و پس از منگنه نمودن کلیه مدارک ، مدارک لاک و مهر می شود .
سپس کلیه مدارک و اسناد مربوط به کالا می بایستی به مهر "تماماً استفاده شد" ممهور گردد.
 
۲- پذیرش اظهار نامه
اظهار کننده اظهار نامه چاپی واظهار نامه دستی را همراه با اسناد ومجوزهای مورد نیاز (بر اساس کدهی مندرج در متن اظهار نامه) وفیش بانکی جهت رسیدگی به قسمت پذیرش اظهار نامه تسلیم می نماید.
در ین قسمت تعلق اسناد به اظهارگر و وجود اسناد لازمه به صورت اجمالی مورد رسیدگی قرار می گیرد. مسئولیت صحت مندرجات اسناد و مدارک تسلیمی و کامل بودن آنها به عهده صاحب کالا می باشد. پس از فراخوانی اظهار نامه از ریانه مرکزی و اقدام نمودن به عملیات ثبت(کوتاژ)، درصورت مطابقت مندرجات متن اظهارنامه با اطلاعات موجود در رایانه مرکزی،سیستم نسبت به تخصیص یک شماره تحت عنوان شماره ثبت اظهارنامه (کوتاژ) عمل خواهد نمود، در غیر اینصورت اظهارنامه جهت اصلاح یا تکمیل به اظهار کننده برگشت داده خواهد شد. در چنین حالتی اظهار کننده می بایست به واحد ورود اطلاعات مراجعه تا اصلاحات لازم در اظهار نامه وی انجام و یک چاپ جدید تهیه وبکار گرفته شود. کالا از تاریخ پرداخت مبالغ تعیین شده در اظهار نامه، اظهار شده تلقی میشود.
صاحب کالا تا قبل از اختصاص شماره ثبت به اظهار نامه توسط سیستم، حق هرگونه تغییر یا اصلاح اظهار نامه را دارد. پس از پذیرش اظهار نامه کلیه اسناد ارا ئه شده، به استثناء فیش بانکی به اظهار نامه الصاق ولاک و مهر میشود. سپس شماره ثبت در محل مربوطه (قسمت(الف)اظهار نامه چاپی) به طور دستی درج و اظهار نامه تنظیم شده همراه با اسناد ضمیمه جهت انجام کنترلهای گمرکی به قسمت ارزیابی ارسال می گردد.
۳- کنترل های گمرکی
در ین مرحله ارزیابی فیزیکی کالا انجام می شود پس از ارزیابی، ارزیاب نسبت به ظهر نویسی اظهارنامه وکنترل وجوه پرداختی وسایر مقررات اقدام وپس از خاتمه این کنترلها ، متن اظهارنامه را امضاء وآن را به کارشناس سرویس ارزیابی تحویل می دهد . کارشناس مزبور در صورت صحت اظهار، اظهار نامه را امضاء و به رئیس سرویس ارزیابی تحویل می نماید رئیس سرویس ارزیابی توسط شماره عطف وکد اظهار کننده که در متن اظهار نامه نوشته شده ویا از طریق شماره ثبت اظهار نامه آن را فراخوانی وبا استفاده از رایانه به ارزیابی سیستمی آن مبادرت نموده، شماره ارزیابی تعیین شده توسط سیستم را به صورت دستی در محل مربوطه (قسمت (ب) اظهار نامه) وارد و اظهار نامه را امضاء میکند.
(چنانچه عملیات ارزیابی منجر به تغییراتی در اظهار نامه شود، رئیس سرویس ارزیابی یا کارشناس مربوطه نسبت به اصلاح اظهار نامه قبلی که منجر به ایجاد اظهار نامه جدیدی خواهد شد اقدام میکند.
پس از آن اصلاحیه یا اظهار نامه متمم در یک نسخه چاپ و جهت امضاء و پرداخت تفاوت به صاحب کالا تحویل داده می شود. رئیس سرویس ارزیابی اظهار نامه نهایی اصلاح شده را ارزیابی سیستمی نموده و پس از درج شماره ارزیابی در محل مربوطه (قسمت(ب) اظهار نامه)، آن را امضاء کرده به واحد صندوق و صدور پروانه ارسال میکند. )
۴- پرداخت و ترخیص
پس از ارزیابی سیستمی و امضاء اظهار نامه توسط رئیس سرویس ارزیابی، اظهار نامه و فیش بانکی به صندوق تحویل می شود. صندوقدار ابتدا اظهار نامه مربوطه را از سیستم فراخوانی و مبلغ فیش ارائه شده را با مبلغ محاسبه شده توسط سیستم در خانه 47 اظهار نامه مقابله می کند و در صورت تائید، رسید صندوق را بر اساس اطلاعات مندرج در خانه های اظهار نامه در رایانه تکمیل، کنترل و تائید، می نماید. پس از آن فیش بانکی از اسناد جدا و نسبت به چاپ پروانه گمرکی اقدام میشود. پروانه چاپ شده بوسیله مسئول صندوق مهر و امضاء شده، شماره آن در دفتر مربوطه وارد میگردد سپس با اخذ رسید به صاحب کالا تحویل میشود.
در صورتی که وسیله حمل خارجی باشد معادل (1۰%)به حساب وزارت راه می بایست واریز نمود که اصل قبض بانکی می بایستی ضمیمه بارنامه گردد و کپی آن برای صدور صورت حساب جهت اطلاع صاحب کالا نزد نماینده صاحب کالا باقی بماند . پس از تحویل برگ سبز گمرکی می بایستی برگ سبز را جهت امضاء به کارشناس مربوطه ارائه و پس از اظهار نظر کارشناس به رئیس سرویس ارزیابی ارائه نمود.
در مرحله آخر می بایستی به کارشناس مربوطه در درب خروج مراجعه نمود . در این مرحله کارشناس مربوطه پس از مرور کلی مدارک نسبت به امضاء برگه سبز گمرکی اقدام نموده و اجازه بارگیری کالا را بدین وسیله صادر می کند ( محل امضاء کارشناس معمولاً در پشت و بالای برگه سبز گمرکی است)
صدور بیجک :
پس از اخذ اجازه بارگیری می بایستی به انبار مراجعه کرد و نسبت به صدور بیجک اقدام نمود . بدین صورت که پروانه گمرکی(برگه سبز گمرکی) به همراه یک کپی از آن تحویل متصدی مربوطه می گردد و متصدی مربوطه پس از محاسبات و کنترل های لازمه اقدام به صدور قبض پرداخت می نماید .
در این مرحله می بایستی به بانک مراجعه نمود و قبض تحویلی پرداخت گردد و به متصدی مربوطه تحویل گردد . پس از آن متصدی مربوطه برگه مربوطه را امضاء می نماید .
سپس می بایستی به انبار مربوطه مراجعه نمود و نسبت به تحویل کالا از انبار اقدام کرد . پس از تحویل کالا توسط انباردار مربوطه، کالا حمل و تا نزدیکی درب خروج برای بازرسی و ارزیابی نهایی حمل می شود . در این مرحله می بایستی مدارک و اسناد مربوطه به متصدی درب خروج تحویل و کارشناس مربوط برای ارزیابی و بازرسی نهایی کالا تعیین گردد .
پس از بازرسی و ارزیابی نهایی توسط کارشناس مربوطه در صورتی که خروج کالا از نظر کارشناس تعیین شده بلامانع تشخیص داده شود تاریخ خروج کالا از درب گمرک و نام و امضاء صاحب کالا یا نماینده قانونی صاحب کالا ثبت و کالا توسط وسیله ای که شرکتهای حمل و نقل در گمرکات کشور در اختیار افراد قرار می دهند بارگیری شده و از درب گمرک خارج و به انبار صاحب کالا تحویل می گردد .
تهیه صورت حساب و ارائه گذارش کار
در پایان مراحل گمرکی می بایستی نسبت به تهیه صورت حساب برای صاحب کالا اقدام نمود . بدین شرح که کلیه مخارج صورت گرفته را شرح و جمع آن محاسبه می گردد . و به پیوست آن مدارک مستند و قبوظ پرداختی از جمله کپی قبض پس کرایه-قبظ پرداختی به انبار- ده درصد اضافی واریزی به حساب وزارت راه (در صورتی که شرکت حمل کننده کالا خارجی باشد)-پروانه گمرکی (برگ سبز گمرکی) – مخارج مربوط به کرایه و سایر هزینه های مربوطه لیست شده و ارائه می گردد.
 
نمونه صورت حساب ارائه شده شرکت به مشتریان به شرح ذیل می باشد :
به نام خدا
صورت حساب کارمزد خدمات بازرگانی و ترخیص کالا
 
شماره:  
تاریخ :
شرکت:
معاونت محترم مالی و پشتیبانی:
احتراما بدینوسیله صورتحساب خدمات بازرگانی وترخیص کالای وارده به حضور  ارسال میگردد .
شرح
 
نوع و مارک کالا
 
شماره و تاریخ سند گمرکی
 
مبدا حمل
 
ارزش C&F به ریال
 
کارمزد مجوز ورود
 
کارمزد خدمات ترخیص به ریال
 
جمع کل به ریال
 
  به ریال :

تنظیم وتاریخ:
و بدین شکل گردش کار با تحویل صورتحساب و تصفیه حساب پایان می یابد .
منابع این پست: گمرک جمهوری اسلامی ایران، Sabaco، وبلاگ تخصص گمرک
ضمانتنامه پیش پرداخت APG
قبلا در اینجا توضیحاتی در مورد ضمانتنامه پیش پرداخت دادم. بحث نسبتا مفصل تری در سایت Sabaco دیدم که در اینجا می گذارم.
در بعضی از قراردادها فروشنده درخواست می نماید که درصدی از ارزش کالای مورد قرارداد به صورت پیش پرداخت به او داده شود . به همین منظور برای آنکه اطمینان کافی وجود داشته باشد که فروشنده در مقابل وجه دریافت شده کالا را تحویل خواهد داد، از او خواسته می شود ضمانتنامه ای در قبال دریافت پیش پرداخت ارائه نماید. هدف از اینگونه پرداختها معمولاً آن است که فروشنده نقدینگی کافی برای خرید مواد و اجزاء مورد نیاز برای ساخت کالا داشته باشد و یا آن که بتواند هزینه حمل و نقل ماشین آلات به محل اجرای پروژه و دستمزد کارگران را پرداخت نماید. در بعضی موارد نیز به علت آن که کالا منحصر بفرد و تنها مورد نیاز خریدار به خصوصی است، برای آن که فروشنده اطمینان بیشتری در شروع به انجام کار خود داشته باشد، در خواست پیش پرداختی به میزان ۱۰ یا ۲۰ درصد ارزش کالا را می نماید. زیرا چنانچه خریدار مزبور در حین اجرای قرارداد ناگاه از خرید این وسیله به عللی منصرف شود، فروشنده در فروش آن وسیله به مشتری دیگری دچار مشکلات زیادی خواهد شد و به همین علت در خواست پیش پرداخت می نماید تا از یک طرف خود پوششی کافی داشته باشد و از طرف دیگر خریدار نیز با این پرداخت تصمیم قاطع خود را به خرید اعلام نموده باشد و به سادگی قادر نباشد از تصمیم قبلی خود انصراف حاصل نماید. شرح بیشتر در ادامه مطلب.
در قراردادهائی که حمل به دفعات مجاز می باشد، معمولاً مبلغ ضمانتنامه پیش پرداخت به نسبت کالای تحویلی کاهش پیدا می کند و پرداخت نیز به نسبت کالای تحویل شده منهای درصدی که از آن پیش پرداخت شده است انجام می پذیرد. بعنوان مثال اگر ماشین آلاتی به ارزش ۱۰۰۰.۰۰۰ مارک خریداری شده باشد و ۲۰ درصد آن پیش پرداخت شود و در حمل اول ۳۰ درصد کل کالا حمل گردد، مبلغی که از بابت این حمل باید پرداخت شود در اصل باید ۳۰۰.۰۰۰ باشد ولی چون ۲۰ درصد آن قبلاً پرداخت شده بنابراین :
۶۰۰۰۰=۲/۰×۳۰۰۰۰۰
۲۴۰۰۰۰=۶۰۰۰۰-۳۰۰۰۰۰
مبلغ قابل پرداخت به مارک خواهد بود.
مدت زمان اعتبار ضمانتنامه پیش پرداخت معمولاً تا زمانی است که قرار داد اجرا گردد و در اعتبارات اسنادی حداقل یک ماه بعد از انقضای سررسید اعتبار خواهد بود.
مبلغ پیش پرداخت بسته به توافق طرفین متغیر بوده ولی معمولاً حدود ۵ تا ۲۵ درصد کل مبلغ اعتبار است.
نکته حائز اهمیت آن است که در بعضی از پروژه ها و یا کارخانه ها دیده می شود که یک قطعه کوچک در راه اندازی آن پروژه و یا آن کارخانه نقش اساسی بازی می کند و ممکن است فروشنده تحویل آن را تا آخرین لحظه تحویل کل کارخانه یا پروژه به تأخیر اندازد؛ لذا چنانچه چنین قطعه و یا نقشه ای تحویل نگردد، ممکن است استفاده از کارخانه دچار اشکال گردد و یا با هزینه زیادی قابل استفاده باشد. بنابراین در چنین مواردی بهتر است ضمانتنامه پیش پرداخت تا لحظه تحویل کامل پروژه و یا کارخانه مورد قرارداد، قابل کاهش نباشد تا خریدار اهرم کافی جهت کنترل قرارداد در دست داشته باشد.
سیاهه بازرگانی (Comercial Invoice) چیست؟
یکی از اسناد تجاری که فروشنده کالا همراه کالا برای خریدار ارسال می کند سیاهه بازرگانی است. سیاهه بازرگانی سندی است که فروشنده کالا به نام خریدار صادر و همواره سایر اسناد برای او ارسال می نماید ، این سند دال بر حصول توافق بین خریدار و فروشنده نسبت به معامله معینی است که حاوی اطلاعات ذیل می باشد :
تاریخ، نام و نشانی خریدار و فروشنده، شماره سفارش با قرارداد، مقدار و شرح کالا، قیمت واحد، شرح هر گونه هزینه توافق شده که در قیمت واحد منظور نشده است، ارزش کل کالا، وزن کالا، تعداد بسته ها، علائم و شماره های حمل، شرایط تحویل و پرداخت جزئیات حمل.
سیاهه تجاری اداری انواع ذیل می باشد:
۱- سیاهه گواهی شده Certified Invoice
سیاهه ای است که بوسیله مقامی ذیصلاح مانند اتاق بازرگانی محل تائید شده باشد . در صورتی که ارزش کالا مورد تائيد قرار گیرد Certificate of Value نامیده می شود .
۲- سیاهه کنسولی Consular Invoice
سیاهه ای است که مورد تایید مقامات کنسولی کشور خریدار قرار می گیرد تا مشخص شود کالای مذکور قانوناً اجازه ورود به کشور را دارد
انواع ضمانتنامه های ارزی PVG, APG, ...
به موجب ماده 684 قانون مدنی عقد ضمان عبارت است از اینکه شخص مالی را که بر ذمه دیگر ی است به عهده بگیرد.بانک با صدور ضمانتنامه بانکی تعهد می نماید درصورتیکه متعهد (ضمانتخواه/ مضمون عنه) تعهدات پیش بینی شده موضوع ضمانتنامه را در مواعد معین نپردازد و یا اینکه از انجام صحیح و به موقع تعهدات خود به هر علت خودداری نماید، به مجرد اعلام ذینفع (مضمون له و یا سازمانی که ضمانتنامه در قبال او صادر می شود) قبل از انقضای سررسید، وجه الضمان یا مبلغ قید شده در ضمانتنامه را در وجه ذینفع (مضمون له) بپردازد.
ضمانت نامه های بانکی غیرقابل انتقال بوده و فقط توسط ذینفع مندرج در متن ضمانتنامه قابل استفاده می باشد.کلیه شرکت های بازرگانی (یا اشخاص حقیقی) می توانند از خدمات صدورانواع ضمانتنامه بانک تجارت بهرمند شوند. صدور ضمانتنامه و ظهر نویسی از طرف بانکها موکول به اخذ وثیقه از ضمانتخواه (مضمون عنه) طبق ضوابط بانک می باشد.
ضمانت نامه های ارزی به طور معمول درمورد قراردادهای ارزی ، خرید کالا و یا خدمات از شرکتها و مشتریان خارجی مصداق داشته و بانک تجارت باتضمین متقابل بانکهای معتبر خارجی نسبت به صدور ضمانتنامه به نفع شرکتهای ایرانی (خریداران و کارفرمایان ) اقدام می نماید. بحث را در "ادامه مطلب" پی بگیرید.
ضمانتنامه بانکی ( LETTER OF GUARANTEE ) چیست ؟
ضمانتنامه بانکی، قراردادی است که بین بانک ( ضامن ) و ذینفع یا مضمون له ( BENEFICIARY ) منعقد می شود و به موجب آن بانک متعهد می شود که پس از تحقق موضوع ضمانتنامه و در طول سررسید ، در قبال درخواستهای کتبی ذینفع مبالغی را به وی بپردازد . ضمانتنامه ممکن است به صورت غیر مشروط و عندالمطالبه ( UNCONDITIONAL/ON FIRST DEMAND ) و یا به صورت مشروط ( CONDITIONAL ) صادر شود . از نظر حقوقی ، ضمانتنامه بانکی بین بانک ضامن و ذینفع ضمانتنامه منعقد می شود ، اما در عالم واقع نقطه شروع و تکیه گاه اصلی ضمانتنامه بانکی ، درخواست و دستور مشتری بانک است که او را ضمانت خواه یا مضمون عنه ( APPLICANT ) گویند و مبنای آن معمولاً قراردادی است که قبلاً بین ضمانت خواه و ذینفع ضمانتنامه منعقد شده است . اما این وابستگی ظاهری ، جز در موارد استثنایی ، تأثیری در استقلال ضمانتنامه بانکی ندارد . به عبارت دیگر ضمانتنامه مستقل از قرارداد پایه می باشد .
نظر به اینکه ضمانتنامه های غیر مشروط و عندالمطالبه در تجارت بین الملل به شدت از طرف ذینفعان مورد استقبال قرار گرفته است لذا عموماً ضمانتنامه ها به صورت عندالمطالبه صادر می شود .
در حقیقت ضمانتنامه بانکی عندالمطالبه ، نوشته ایست معتبر و مستند که ضمن آن بانک صادر کننده ضمانتنامه ( ضامن ) به صورت بدون قید و شرط تعهد می نماید هر گاه مضون عنه ( ضمانت خواه ) از ایفای تعهد خود در مقابل طرف قرارداد معامله امتناع ورزد بانک وجه مورد تعهد مندرج در متن ضمانتنامه را به درخواست و مطالبه ذینفع بدون نیاز به ارائه هیچ مدرک یا دلیلی به او بپردازد .
انواع ضمانتنامه های بانکی از نقطه نظر موضوعی
1- ضمانتنامه شرکت در مناقصه / مزایده ( tender guarantee )
معمولاً هنگام خرید کالا و اجرای طرحها و یا در حالت فروش کالاها در سطوح بین المللی بخصوص در بخش های دولتی و عمومی سازمانها و دستگاه های ذیربط موظفند مراتب را از طریق جراید و رسانه های گروهی اعلام نموده تا پیشنهاد کنندگان با ارائه بهترین پیشنهاد بتوانند در مناقصه یا مزایده شرکت نمایند. پیشنهاد کنندگان می بایست با ارائه ضمانتنامه و مشخصات فنی و پیشنهاد قیمت، جدی بودن قصد شرکت خود را اعلام نمایند و همچنین نشان دهند که آنها قصد خارج شدن از تشریفات مناقصه / مزایده قبل از اتمام آن را نداشته و یا در صورت برنده شدن در مناقصه یا مزایده قرارداد متعاقب آن را امضا خواهند نمود.
2- ضمانتنامه حسن انجام کار/ تعهدات ( good performance guarantee )
از نظر ماهیتی می توان ضمانتنامه حسن انجام کار ( GPG) را همتای اعتبارات اسنادی تلقی کرد. همانگونه که یک اعتباراسنادی ، پوشش پرداختی را از طرف خریدار در صورت عملکرد صحیح فروشنده بر اساس شرایط مندرج در اعتباراسنادی برعهده دارد ، یک ضمانتنامه حسن انجام کار نیز پوشش پرداخت واردکننده یا کارفرما در حالتی که صادرکننده یا پیمانکار تعهدات خود را ایفا نکرده یا بموقع و یا کامل و مناسب عمل ننماید را تضمین می نماید.
مبلغ ضمانتنامه حسن انجام کار در صدی از مبلغ قرارداد منعقده می باشد و میزان آن بر اساس توافق طرفین تعیین و اعلام می شود که معمولا ً بین 5 تا 10 درصد است اما با توجه به شرایط قرارداد درصد آن می تواند افزایش یابد .
3- ضمانتنامه پیش پرداخت ( advance payment guarantee )
در اغلب قراردادهای پایه ای و اصلی، صادرکننده یا پیمانکار برای دریافت درصدی از ارزش قرارداد که معمولاً بین 5 تا 30 درصد است با کارفرما یا خریدار به توافق می رسند زیرا طرف قرارداد نیاز به پیش دریافت دارد تا بتواند از این طریق منابع مالی لازم و اولیه را جهت اجرای تعهدات و یا قرارداد خود تامین نماید. در مقابل واردکننده و یا کارفرما به منظور پرداخت چنین مبلغی نیاز به تضمین دارد که این تضمین از طریق ارائه ضمانتنامه پیش پرداخت(APG ) تامین می شود .
4- ضمانت نامه استرداد كسور وجه الضمان ( retention money guarantee )
معمولاً در قراردادهای ساخت یا پروژه ای، مبالغی بعنوان پرداخت های میانی انجام می شود اینگونه پرداخت ها در زمانیکه مهندسی پروژه تائید می کند که قسمتی از پروژه به اتمام رسیده یا تائید آزمایش نصب فاز مربوطه ارائه شده صورت می گیرد. این پرداخت های میانی پیمانکار را قادر می سازد تا نقدینگی لازم را در طول مدت انجام عملیات پروژه در اختیار داشته باشد از طرفی کارفرما، درصدی از این مبالغ پرداختی را که بین 5 تا 10 درصد است با توجه به حجم پروژه نزد خود نگه می دارد تا در نهایت پس از پایان پروژه و پس از اطمینان از حسن اجرای کار و انجام عملیات مربوطه، مبالغ مکسوره را بنفع پیمانکار آزاد نماید. کارفرمایان و پیمانکاران اغلب موافقت می کنند که این مبالغ کسر شده که به کسور وجه الضمان معروف است بنفع پیمانکار آزاد نماید، مشروط به اینکه در مقابل ضمانتنامه ای تحت عنوان ضمانتنامه استرداد کسور وجه الضمان صادر شود. ضمانتنامه استرداد کسور وجه الضمان می تواند در صورتی که پیمانکار از تعهد خود در مورد اتمام پروژه قصور ورزید مورد مطالبه قرار گیرد.
5- ضمانت نامه گمركي ( customS guarantee )
این نوع ضمانتنامه زمانی کاربرد پیدا می کند که متقاضی صدور ضمانتنامه درخواست حضور در نمایشگاه بین المللی در کشوری دیگر را دارد و یا در زمانی که برای پروژه نیاز به ورود تجهیزات خاص بطور موقت باشد، برای اینکه متقاضی ضمانتنامه حقوق گمرکی را پرداخت نکند مبادرت به تقاضای صدور این نوع ضمانتنامه بنفع گمرک کشور میزبان می نماید. گمرک کشور مربوطه در صورتی که کالای مورد نظر در زمان مقرر از کشور خارج نشود و یا اینکه حقوق و عوارض گمرکی پرداخت نشود می تواند ضمانتنامه مورد بحث را مورد مطالبه قرار دهد .
6- ضمانتنامه تعهد پرداخت ( payment guarantee )
یک ضمانتنامه می تواند برای پوشش موارد بسیاری از تعهدات پرداخت صادر شود مثلاً در ارتباط با تضمین قرارداد فروش، قراردادهای اجاره ، قرارداد های ساخت، وام، اوراق قرضه یا هر تعهد مالی دیگری می توان از ضمانتنامه تعهد پرداخت استفاده نمود. در سالهای اخیر تقاضای صدور ضمانتنامه های تعهدات جهت جایگزینی با اعتباراسنادی بطور چشمگیری افزایش یافته است و تفاوت دو ابزار در این است که تسویه حساب و پرداخت تحت اعتبارات اسنادی عادی زمانی انجام می شود که دیگر طرفهای درگیر در اعتباراسنادی وظایف تعریف شده خود را به تحقق رسانده باشند ، در حالیکه ذینفع یک ضمانتنامه تعهد پرداخت، در وهله اول باید وجه را از خریدار یا متعهد اصلی دریافت نماید و در صورتیکه خریدار در پرداخت خود قصور ورزد ذینفع با مراجعه به بانک می تواند وجه ضمانتنامه را مطالبه نماید.
7- سایر ضمانتنامه ها
ضمانتنامه های بانکی علاوه بر پوشش ریسکهای مختلف که در بالا به آن اشاره شد می تواند برای پوشش بسیاری دیگر از انواع خطرات که در مبادلات تجاری و بین المللی وجود دارد مورد استفاده قرار گیرد . ضمانتنامه های قضایی که یکی از مهمترین انواع آنها "ضمانتنامه رفع توقیف کشتی" می باشد را می توان از این گروه برشمرد .
انواع ضمانتنامه های بانکی از نظر نحوه صدور
ضمانتنامه های بانکی از این جهت که مستقیماً توسط بانک به نفع ذینفع صادر گردند یا از طریق یک بانک واسطه صدور ضمانتنامه تحقق پذیرد به دو دسته مستقیم و غیر مستقیم تقسیم می شوند .
1- ضمانتنامه های مستقیم ( DIRECT GUARANTEES ) :
در ضمانتنامه های مستقیم ، بانک پس از دریافت تقاضای صدور ضمانتنامه از سوی مضمون عنه ، ضمانتنامه خود را بطور مستقیم برای ذینفع صادر می نماید .
در حال حاضر قبول و ابلاغ ضمانتنامه های مستقیم توسط بانکهای ایرانی داخل کشور در ارتباط با اعتبارات اسنادی و قراردادهای ارزی که از محل ارز متقاضی تأمین می گردند در صورت قبول کلیه مسؤولیتهای مترتبه از سوی ذینفع مجاز گردیده است .
ضمناً قبول و ابلاغ ضمانتنامه مستقیم صادره توسط بانکها ی ایرانی ، شعب بانکهای ایرانی در خارج از کشور و واحدهای بانکهای ایرانی نیز پذیرش مسؤولیتهای مترتب توسط ذینفع امکان پذیر می باشد .
در صورت تمایل مشتریان در استفاده از ضمانتنامه های مستقیم ، مطالعه نقطه نظرات بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران را در رابطه با پذیرش ضمانتنامه های مستقیم توصیه می نماید .
2- ضمانتنامه های غیر مستقیم (INDIRECT GUARANTEES ) : در برخی موارد ذینفع ضمانتنامه خواستار صدور ضمانتنامه از طریق بانک خاصی یا بانکی در کشور خود می شود ، که در این حالت بانک ضامن ، ضمانتنامه متقابلی را به نفع بانک مورد نظر صادر و به آن بانک دستور صدور ضمانتنامه اصلی را می دهد . بدیهی است در صورت پذیرش ضمانتنامه متقابل از سوی بانک دستور گیرنده یا آن بانک مبادرت به صدور ضمانتنامه می نماید . در غیر اینصورت مراتب امتناع خود یا درخواست اصلاحاتی در متن ابلاغ شده را به بانک کارگزار اعلام خواهد نمود .
انواع ضمانتنامه های بانکی از نقطه نظر فعالیت اقتصادی
ضمانتنامه های ارزی از جنبه فعالیت اقتصادی به دو بخش صادراتی و وارداتی تقسیم می گردد.
الف – ضمانتنامه های صادارتی
ضمانتنامه های صادراتی به آندسته از ضمانتنامه هایی اطلاق می گردد که بنا به درخواست طرفهای ایرانی به نفع طرفهای خارجی یا ایرانی شرکت معاملات بین المللی صادر می گردد. این گونه ضمانتنامه ها به چهار بخش تقسیم می شود:
1 – کالاهای تولیدی ( صنعتی ، کشاورزی ، معدنی و ... ): صدور ضمانتنامه های ارزی شرکت در مناقصه، حسن انجام کار، پیش پرداخت و استرداد کسور وجه الضمان برای صادرکنندگان کالاهای صنعتی کشاورزی، معدنی و غیره با رعایت کامل دستورالعملهای صادره امکان پذیر می باشد.
2 – خدمات فنی و مهندسی : صدور ضمانتنامه های ارزی شرکت در مناقصه ، حسن انجام کارپیش پرداخت و استرداد کسور وجه الضمان برای صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی بر طبق آیین نامه مقررات حمایتی دولت برای صادرات خدمات فنی و مهندسی با رعایت مقررات مربوط امکان پذیر است .
3- قراردادهای داخلی : صدور ضمانتنامه های ارزی شرکت در مناقصه ، حسن انجام کار ، پیش پرداخت و کسور وجه الضمان مورد نیاز پیمانکاران ، مشاوران و سازندگان داخلی که تمام یا بخشی از کارهای خدمات مهندسی مشاور ، طراحی ، پیمانکاری ، ساختمانی ، تاسیساتی و تجهیزاتی پروژه های وزارتخانه و موسسات ، سازمانها و شرکتهای دولتی ، نهادها و موسسات عمومی و کلیه دستگاههائی که شمول قانون بر آنها مستلزم ذکر نام است و شرکتهای تابعه آنها را در داخل کشور اجرا می کنند با رعایت دستورالعملها و مقررات مربوطه امکان پذیر می باشد.
4 – صدور سایر ضمانتنامه های ارزی : سایر ضمانتنامه های ارزی مورد تقاضای مشتریان پس از بررسی و عنداللزوم اخذ مجوزات لازم امکان پذیر می باشد.
ب – ضمانتنامه های وارداتی:
ضمانتنامه های وارداتی آندسته از ضمانتنامه هایی است که بنا به تقاضای مشتریان خارجی و یا در مقابل ضمانتنامه متقابل(COUNTER GUARANTEE ) کارگزاران خارجی به نفع طرفهای ایرانی صادر می شود.
صدور ضمانتنامه بر اساس ضمانتنامه متقابل کارگزاران خارجی معتبر، پس از اخذ مجوز از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران امکانپذیر می باشد.
قانون حاکم بر ضمانتنامه ها
بطور کلی قانون حاکم بر ضمانتنامه ها، قانون کشور صادر کننده ضمانتنامه می باشد. ولی چنانچه طرفین ضمانتنامه توافق نمایند می توانند قانون کشور ثالثی را با توافق بانکهای ذیربط بر ضمانتنامه حاکم نمایند.
مقررات موضوعه از طرف اتاق بازرگانی بین المللی پاریس
با توجه به اهمیت ضمانتنامه ها در تجارت بین المللی، اتاق بازرگانی بین المللی که مقر آن در پاریس می باشد کوشیده است که با تدوین ضوابط و مقرراتی برای ضمانتنامه ها در تجارت بین الملل بین کشورهای مختلف با زمینه های حقوقی و فرهنگی متفاوت هماهنگی فراهم نموده و به این ترتیب بازرگانی بین المللی را تسریع و تسهیل نماید.
مقررات موضوعه در اتاق بازرگانی بین المللی عبارتند از:
1- مقررات متحد الشکل ضمانتنامه های قراردادی ( نشریه شماره 325) : (UNIFORM RULES FOR CONTRACT GUARANTEES)
این مقررات در ایران پذیرفته نشده است.
2- مقررات بین المللی تضمین نامه ها : ((INTERNATIONAL STANDBY PRACTICES
این مقررات نیز تاکنون در ایران مقبولیت نیافته است.
3- مقررات متحدالشکل ضمانتنامه های عندالمطالبه ( نشریه شماره 458) : (UNIFORM RULES FOR DEMAND GUARANTEES
 
مشاركت شركت وارش اروند با يكي از شركت هاي توانمند ترخيص كالا
با توجه به تجارب 30 ساله ارزشمند در زمينه ترخيصي كالا و مجوز رسمي از گمرك ايران صادره در سال 1357 افتخار ارائه خدمات به بيش از يكصد شركت بزرگ توليدي و صنعتي در گمركات مختلف را دارا بوده و در راستاي تحقق سياستهاي مشتري مدارائه و اطلاع رساني جامع و سريع به مشتريان محترم شركت داراي وب سايت اختصاصي ميباشد كه كليه اطلاعات و مراحل ترخيص با كد دسترسي اختصاصي در اختيار شركتهاي طرف قرارداد قرار مي گيرد . هم چنين با داشتن كادري مجرب آماده ارائه خدمات در كليه گمركات اجرايي و همچنين پيگيري و حضور در كميسيونهاي حل اختلافات و تجديد نظر گمركي خواهد بود
 
مراحل ترخیص کالا
1- تنظیم اظهارنامه اطلاعاتی از قبیل نوع کالا، کمیت ، علامت تجاری ، فنی ، مدل، ارزش و وزن کا می باشد.
2- تحویل و اظهار اسناد از قبیل فاکتور ، پکینگ لیست ، مانیفست ، بارنامه و گواهی بهداشت
3- تطبیق اسناد و تعیین ارزیاب
4- ارزیابی و کنترل کالا با اسناد و صدور صورتحساب
5- پرداخت وجه صورتحساب به حساب سازمان منطقه آزاد کیش و دریافت رسید
6- صدور پروانه ترخیص کالا
7- کنترل نهایی درب خروج و اخذ مجوز بارگیری کالا و صدور بیجک خروج کالا از گمرک
مراحل ترخیص کالا از گمرک
 
نحوه دريافت اطلاعات از اظهار کننده
اظهار کننده کالا پس از دريافت فرمهاي پيش نويس اظهار نامه (فرم هاي 111و121) از قسمت اطلاعات نسبت به وارد نمودن اطلاعات خواسته شده در خانه هاي اين فرمها به صورت کاملا صحيح و بدون قلم خوردگي اقدام و تحويل قسمت ورود اطلاعات مي دهد. اطلاعات فرم 111 شامل دو بخش اطلاعات عمومي و اطلاعات مربوط به اقلام کالا ميباشد که بخش عمومي دربرگيرنده مشخصات کلي و صاحب کالا و اظهار کننده بوده و درخانه هاي 1 تا 30 اين فرم نوشته مي شود و بخش قلم کالا شامل مشخصات جزئي و بيشتر مربوط به قلم کالاد با رديف تعرفه مربوط بوده و درخانه هاي 31 تا 46 فرم مذکور نوشته مي شود. در فرم121 فقط اطلاعات مربوط به قلم هاي کالا (هر برگ شامل دو قلم ) نوشته مي شود بنابراين اگر کالا متشکل از يک قلم (يک شماره تعرفه ) باشد فقط از يک برگ فرم A استفاده مي شود , اما چنانچه بيش از يک قلم باشد بابت قلم اول از يک برگ فرم A و بابت قلم هاي بعدي به ازاي هردو قلم اضافي از يک برگ فرم B استفاده مي شود در اين صورت تعداد برگهاي اظهار نامه بستگي به تعداد اقلام متشکله کالا خواهد داشت. با ممهور نمودن اظهار نامه چاپ شده به مهر ورود اطلاعات و تحويل آن به اظهار کننده جهت ارائه به دايره تشخيص هويت و دريافت اسناد, کار قسمت ورود اطلاعات پايان مي يابد.
دايره تشخيص هويت و دريافت اسناد (احراز هويت)
اين دايره شامل دو قسمت تشخيص هويت و دريافت اسناد مي باشد.
هدف :
احراز هويت اظهار کننده و صاحب کالا , کنترل تعهدات ايفا نشده و اجراي موضوع ماده 14 قانون امور گمرکي , بررسي اظهار نامه ها بر اساس مندرجات ماده 101 آئين نامه اجرائي قانون امور گمرکي , تخصيص شمار ثبت (شماره کوتاژ) به اظهار نامه و تعيين مسير اظهار نامه با استفاده از کامپيوتر به روش سيستمي ايجاد گرديده است.
تعاريف :
شماره ثبت يا شماره کوتاژ ؛ کد شناسائي اظهار نامه مي باشد که توسط سيستم رايانه اي اظهار نامه تسليمي پس از امضاء آن بوسيله صاحب کالا يانماينده قانوني وي اختصاص داده شده و پس از آن کالا اظهار شده تلقي مي گردد.
اجراي ماده 14 : کالائي که ترخيص قطعي نشده است وثيقه پرداخت کليه وجوهي که به ورود قطعي ترخیص کالا, ترخیص کار, ترخیص کالا از گمرکحق العمل کار کیست؟

طبق ماده 376 - حق العمل کار در گمرک به شخصی (اعم از حقیقی یا حقوقی) اطلاق میشود که تشریفات گمرکی کالای متعلق به شخص دیگری را به وکالت از طرف آن شخص در گمرک انجام بدهد کسانیکه بدون داشتن کارت حق العمل کاری تشریفات گمرکی کالا را به وکالت انجام می دهند نمی توانند بیش از 10 مرتبه در سال به این کار اقدام نمایند. مستخدمین تجارتخانه ها یا مستخدمین حق العمل کاران که منحصرا کارهای آن تجارتخانه یا آن حق العمل کار را در گمرک انجام می دهند مشمول مقررات ماده 382 این آئین نامه خواهند بود.
و طبق ماده 377 - هیچ شخصی بعنوان حق العمل کار در گمرک پذیرفته نمیشود مگر اینکه پروانه مخصوص این شغل را از اداره کل گمرک تحصیل نموده باشد.
پروانه حق العمل کاری در گمرک به اشخاصی داده میشود که دارای کارت بازرگانی بوده و حائز شرایط مذکور در زیر باشند:
1. تابعیت ایران
2. سن کمتر از بیست و پنج سال نباشد.
3. نداشتن محکومیت به جنحه و جنایت و عدم سابقه قاچاق در گمرک به گواهی کتبی مقامات مربوط.
4. حداقل داشتن دیپلم دبیرستان ، دارندگان مدارک تحصیلی بالاتر در شرائط مساوی حق تقدم خواهند داشت .
5. کارمند دولت نباشد.
6. پذیرفته شدن در امتحان قانون امور گمرکی و آئین نامه آن که از طرف گمرک هر سال یکبار بعمل خواهد آمد.
تبصره – اشخاصیکه در تاریخ تصویب این آئین نامه بیش از سه سال سابقه حق العمل کاری دارند از داشتن مدرک تحصیلی فوق و دادن امتحان معاف خواهند بود ولی پس از یکسال تمدید کارت حق العمل کاری آنها موکول به توفیق در امتحان موضوع این ماده خواهد بود.
ماده 378 - حق العمل کاران به دو طبقه تقسیم و از آنان وجه الضمان نقدی یا تضمین بانکی به شرح زیر اخذ میشود :
1. کسانی که درآمد غیرخالص حق العمل کاری سالانه آنها تا چهارصد هزار ریال باشد یکصد هزار ریال.
2. کسانی که درآمد غیرخالص حق العمل کاری سالانه آنها از چهارصد هزار ریال به بالا باشد دویست هزار ریال.
تبصره 1 - وجوهی که به عنوان وجه الضمان اخذ میشود تا موقعی که حق العمل کار در گمرک به شغل خود ادامه می دهد باید در بانک به حساب سپرده ثابت گذارده شود و سود آن عاید صاحب وجه میگردد.
تبصره 2 - در صورتیکه میزان درآمد حق العمل کار در یک سال طبق دفتر مذکور در ماده 383 این آئین نامه از حد نصاب تجاوز نماید موظف است موقع تمدید پروانه تضمین خود را به تناسب کارکرد سالانه افزایش دهد.
 
ماده 379 - برای تحصیل پروانه حق العمل کاری در گمرک داوطلبان این شغل باید کتبا ازگمرکی که می خواهند در آنجا حق العمل کاری کنند درخواست صدور پروانه نمایند متقاضی باید به درخواست خود مدارک حائز بودن شرایط مذکور در ماده 377 این آئین نامه که از طرف مقامات صلاحیتدار باید صادر شده باشد با سه قطعه عکس ضمیمه نماید، رئیس گمرک مزبور درخواست و ضمائم آن را رسیدگی و تحقیقاتی نیز درباره سوابق متقاضی بعمل آورده درصورتیکه اشکالی در قبول تقاضا به نظرش نرسد پروانه صادر و امضاء‌و آن را به ضمیمه درخواست و ضمائم ضمن گزارش برای تصویب و امضاء به اداره کل گمرک ارسال می دارد . موقع تسلیم پروانه به ذینفع باید به نسبت درجه بندی به ترتیب 100 و 200 ریال از او اخذ و معادل آن تمبر به پروانه الصاق و ابطال شود.
تبصره 1 - درخواست حق العمل کاری روی اوراق چاپی طبق نمونه مخصوص تنظیم و امضاء متقاضی باید در ذیل تقاضانامه از طرف دفاتر اسناد رسمی گواهی شده باشد.
تبصره 2- اشخاصی که در گمرکهای مختلف می خواهند به حق العمل کاری بپردازند در تقاضای خود باید این نکته را تصریح نمایند و درخواست خود برای صدور پروانه مستقیما به اداره کل گمرک تسلیم دارند. اداره کل گمرک مجاز است به تناسب حجم کار و خصوصیات هر یک از گمرک خانه ها تعداد حق العمل کاران را تعیین و محدود نماید و برای تامین این منظور ادارات گمرک شهرستانها موظفند تا قبل از پایان دی ماه هر سال عده حق العمل کاران موظفند تا قبل از پایان دی ماه هر سال عده حق العمل کاران را که در سال بعد مورد احتیاج خواهد بود به مرکز گزارش دهند تا اداره کل گمرک برای صدور پروانه جدید با رعایت مفاد ماده 377 این آئین نامه و حق تقدم از نظر معدل امتحانات مربوط اقدام نماید.
 
ماده 380 - مدت اعتبار پروانه حق العمل کاری فقط یکسال از تاریخ صدور آن است درصورتیکه دارنده پروانه مایل به ادامه حق العمل کاری در گمرک باشد باید قبل از انقضاء مدت و با پرداخت بهای تمبر پروانه و تسلیم دفتر مخصوص حق العمل کاری موضوع ماده 383 این آئین نامه درخواست تمدید آن را از گمرکی که پروانه را گرفته بکند رئیس گمرک محل درصورتیکه تخلفی که مستلزم محرومیت دائم یا موقت از شغل حق العمل کاری باشد از متقاضی ندیده و ادامه شغل او را صلاح بداند می تواند با ملاحظه دفتر حق العمل کاری سال قبل و پلمپ و امضای دفتر حق العمل کاری سال بعد تا یکسال دیگر پروانه را در صورتیکه حق العمل کار سابقه ترخیص سالانه حداقل یکصد اظهارنامه در گمرک خانه های درجه 1 یا پنجاه اظهارنامه در گمرک خانه های درجه 2 یا 25 اظهارنامه در گمرک خانه های درجه 3 داشته باشد تمدید نماید.
تبصره – درجه بندی گمرک خانه های موضوع این ماده اول دی ماه هر سال وسیله اداره کل گمرک تعیین و اعلام میگردد.
ماده 381 - حق العمل کار موظف است اصل وکالتنامه رسمی ثبتی اشخاصی که به حساب آنها تشریفات گمرکی را انجام می دهد طبق نمونه ای که اداره کل گمرک تعیین می نماید تنظیم و به اداره کل گمرک تسلیم و رونوشت گواهی شده آن را در هر مورد به اظهارنامه تسلیمی ضمیمه نماید.
ماده 382 - برای مستخدمین تجارتخانه ها و مستخدمین حق العمل کاران که جهت انجام تشریفات گمرکی یا کمک در انجام امورگمرکی به گمرک مراجعه و منحصرا کارهای مربوط به تجارتخانه یا حق العمل کار مربوط را انجام می دهند با رعایت شرایط و تشریفات زیر کارت مخصوصی صادر میگردد.
الف – این قبیل اشخاص علاوه بر داشتن سواد درحدود سوم دبیرستان وداشتن اطلاعات مربوط به امور گمرکی باید دارای شرایط مقرر در بندهای 1 و 3 و 5 ماده 377 این آئین نامه باشند و درباره این قبیل مستخدمین حداقل سن بیست سال خواهد بود.
ب – اگر فقط بعنوان کمک در انجام تشریفات گمرکی دخالت نمایند باید معرفینامه ای که امضای آن در دفاتر اسناد رسمی گواهی شده باشد از طرف تجارتخانه یا حق العمل کار با تعیین حدود مداخله در امور ارائه نمایند در این صورت حق امضای اوراق و اظهارنامه را نداشته و این قبیل اوراق فقط با امضای بازرگانان یا حق العمل کاری که از طرف صاحب کالا وکالت دارد درگمرک قبول میشود.
ج – اگر بخواهند اظهارنامه و اوراق را نیز امضا کنند باید وکالتنامه رسمی و ثبتی با رعایت شرایط ماده 381 این آئین نامه از از صاحب کالا در دست داشته و به گمرک تسلیم و رونوشت گواهی شده آن را در هر مورد به اظهارنامه تسلیمی ضمیمه نمایند.در صورتیکه چنین اختیاری از طرف حق العملکار به مستخدم خود داده شود به شرطی پذیرفته میشود که آن حق العمل کار طبق وکالتنامه صاحب کالا که به گمرک تسلیم نموده وکالت در توکیل هم داشته باشد. در هر دو حال دهنده معرفی نامه یا وکالتنامه باید نسبت به اعمال شخص معرفی شده به گمرک به شرح زیر ضمانت کتبی بسپارد.
"اینجانب …………. دارای کارت بازرگانی / پروانه حق العمل کاری شماره صادره اتاق بازرگانی و صناع ایران / گمرک تعهد می نمایم هر گاه در اثر اعمال آقای ………. به اداره کل گمرک جمهوری اسلامی ایران ضرر و زیانی وارد شود و یا در اثر تخلف از مقررات گمرکی جریمه به او تعلق بگیرد ضرر و زیان وارده را جبران و جریمه متعلق را طبق نظر گمرک پرداخت نمایم."
د – برای هر یک از این اشخاص پس از تسلیم معرفینامه یا وکالتنامه (اصل یا رونوشت گواهی شده ) و اسناد و مدارک مقرر رئیس اداره در صورتیکه آن را حائز شرایط تشخیص داد کارت مخصوصی مبنی بر حدود اختیاراتیکه از طرف معرف یا موکل به دارنده آن داده شده است برای مدتی که از یکسال تجاوز نخواهد کرد صادر می نماید. کارتهای مزبور در دو نسخه صادر و به هر دو نسخه باید عکس دارنده آن الصاق و با دریافت پنجاه ریال به نسخه اول تمبر الصاق و ابطال شود.
نسخه اول کارت به ذینفع تسلیم نسخه دوم در پرونده مربوط به حق العمل کار معرف یا موکل ضبط میشود و اگر دارنده کارت مستخدم تجارتخانه باشد برای او پرونده مخصوصی باز و نگهداری میشود.
تبصره - حق العمل کاران می توانند با توجه به حجم کار خود در گمرک عده لازم نماینده را با تشخیص رئیس گمرک و رعایت مقررات مربوط معرفی نمایند.
ماده 383- حق العمل کار موظف است تمام عملیاتی را که در گمرک به وکالت اشخاص انجام می دهد در دفتر مخصوص ثبت نماید این دفتر به هزینه حق العمل کار طبق نمونه و دستوری که گمرک مل می دهد نگاهداری میشود و قبل از شروع به ثبت باید برگهای آن از طرف گمرک محل شماره گذاری و دفتر پلمپ شود و در اولین برگ دفتر مزبور نام و نشانی حق العمل کار و شماره و تاریخ پروانه صادره از اداره کل گمرک و همچنین تعداد برگهای آن قید و به امضای رئیس گمرک برسد و سپس در مقابل رسید حق العمل کار تسلیم شود.
ماده 384 - رئیس گمرک حق دارد هر موقعی که بخواهد دفتر حق العمل کار را رسیدگی کند و حق العمل کار موظف است به محض اخطار کتبی رئیس گمرک دفتر خود را بلافاصله جهت رسیدگی به اختیار او بگذارد رئیس گمرک یا نماینده او در هر دفعه که دفتر را رسیدگی می کنند باید رویت خود را با قید تاریخ در زیر آخرین ثبت یادداشت و امضا نماید.
ماده 385 - حق العمل کار مکلف است دفتر مزبور را همیشه مرتب و بدون حک و خدشه نگهدارد.
حق العمل کار در گمرک, حق العمل کارترخیص کالا از گمرک

فعالیت در گمرکات مختلف کشور و تسلط کامل بر مراحل:
1- ترخیص کالا از گمرکات مختلف کشور
2- اخذ مجوز ثبت سفارشات کالا در عرض یک ساعت
3-استعلام تعرفه کالاهای وارداتی
4- ارائه کلیه خدمات و تشریفات گمرکی

ترخیص کالا از گمرک, مشاوره ترخیص کالا از گمرک, ترخیص کالا, ترخیص کالا از مرزهای هوایی, ترخیص کالا از مرزهای دریایی, گمرک, ترخیص2015 © Web Designed By Nikan Engineers Group